„Kamienie wołać będą…”

Nauczanie moralne Jana Pawła II: Bioetyka„Gdy emocje już opadły”, gdy często powierzchowna fascynacja Osobą polskiego Papieża nieco przycichła, czas zabrać się za rzetelną analizę Jego nauczania.

W kraju, w którym rzesze deklarują wiarę katolicką, na nowo rozgorzała dyskusja na temat aborcji z argumentami, które mają się nijak do nauczania Kościoła. Obrona praw zwierząt, mniejszości seksualnych, ziemi, rzek, lasów, kosmosu i prostackie hasła zwolenników aborcji, które często sprowadzają się do absurdu: zabić zwierzę – nie, zabić człowieka – tak, bo wolność, bo prawo kobiet do ich brzucha sic!, bo… a wszystko to przez to, że człowiek (od poczęcia aż po naturalną śmierć człowiek!) coraz bardziej traci na wartości. Tym bardziej to przykre, że ma za sobą doświadczenia wszelkich możliwych totalitarnych dewiacji.

W tym chaosie myśli, poglądów, kłótni, manifestacji i oskarżeń chrześcijan o ciemnotę warto spojrzeć na nauczanie Papieża. Przeraża mnie fakt skrajnych postaw u katolików. Z jednej strony fanatyczne zacietrzewienie, często połączone z ignorancją i zwyczajną (jakże niechrześcijańską) pychą, z drugiej zaś chowanie głowy w piasek, wstydzenie się swych poglądów, korzeni, zasad, brak rzetelnej znajomości nauczania Kościoła.

Propozycja wydawnictwa Polwen w przystępny sposób hasłowo podaje wykładnię zasad bioetyki, zaproponowaną przez Jana Pawła II. Autorami poszczególnych haseł są uznane autorytety teologii moralnej. Każde z haseł stanowi kwintesencję nauczania Jana Pawła II w oparciu o dokumenty Kościoła. I tak na przykład w haśle poświęconym eutanazji dowiadujemy się o źródłosłowie greckim (euthanasia – dobra, bezbolesna śmierć), następnie na podstawie Evangelium Vitae ks. Piotr Kieniewicz MIC podaje krótką definicję pojęcia i niezbędne rozróżnienia terminologiczne i wreszcie jasno, precyzyjnie wykłada stanowisko Kościoła w kwestii eutanazji bezpośredniej (w odróżnieniu do pośredniej, która polega na zaniechaniu sztucznego podtrzymywania życia): „potępia niezależnie od okoliczności”. Poniżej autor hasła przytacza argumentację Papieża, by na koniec zamieścić bibliografię.

Czyż nie jest to jasne, czytelne, precyzyjne i… motywujące do poszukiwań, czytania źródeł, czyli nauczania Jana Pawła Wielkiego!? Nadszedł czas, kiedy katolicy muszą zacząć poznawać nie tylko wzruszające przekazy z audiencji i pielgrzymek Jana Pawła II, ale przede wszystkim Jego myśl, myśl Magisterium Kościoła i przede wszystkim Biblię. Muszą oni umieć uzasadnić swe poglądy, by nie dotyczyły nas złośliwe (humorystyczne) uwagi typu wierzą, bo nie wiedzą… Zatem Fides et ratio, Ora et labora oraz Tolle et lege Rodacy:-)!

Joanna Nowakowska


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe