Przeczucie…

Błysk! Potęga przeczucia„Wyrobienie sobie zdania na temat człowieka, filmu, książki czy wydarzenia zajmuje nam od kilku do kilkudziesięciu sekund, ale bardzo często jest ono warte tyle samo co długie studia i analizy” (Wstęp do wydania polskiego, s.11.).

Książka Malcolma Gladwella Błysk! Potęga przeczucia jest drugą pozycją tego autora, która okupuje listy najbardziej poczytnych książek w USA. Autor szukając odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, szczególnie tych dotyczących psychologii człowieka i jego podświadomości, zajmuje się tematem szczególnie interesującym. Mianowicie w bardzo obrazowy sposób opisuje i wyjaśnia zjawisko ludzkiego przeczucia.

Często zdarza się nam intuicyjnie trafnie stwierdzić pewien fakt czy ocenić jakąś rzeczywistość. Chociaż ludzie wykształcili sobie wiele bardziej logicznych, racjonalnych sposobów na podejmowanie decyzji, to niestety nie zawsze potrafią odnaleźć się w chaosie zgromadzonych argumentów „za” i „przeciw”.

Każdy na swój sposób stara się ułatwić sobie podejmowanie zarówno tych trudnych, jak i tych codziennych decyzji w życiu. Szukając pomocy u innych ludzi, firm doradczych, rodziny i przyjaciół, staramy się ograniczyć ryzyko podejmowanych decyzji. Czasem przynosi to odwrotny skutek lub potwierdza słuszność pierwszej myśli-przeczucia, której tak trudno uwierzyć.

Autor podaje ogromną ilość przykładów z codziennego życia. Właściwie każdy z rozdziałów, traktujących o innym aspekcie przeczucia, rozpoczyna się konkretnym przykładem, potwierdzonym badaniami prowadzonymi na poważnych uniwersytetach. Często próby te są dość prozaiczne, ale jednak tak bliskie każdemu człowiekowi, ponieważ dotykają ogromnego spektrum naszego życia. Przeczucie towarzyszy nam w każdej chwili. Przy wyborze życiowego partnera często jednym spojrzeniem określamy, czy jest dla nas czy zupełnie nie. Podobnie działa to podczas wizyty u lekarza, u prawnika. Intuicyjnie działają maklerzy, ekonomiści, konserwatorzy i historycy sztuki. Podobnie działa każdy z nas.

Książka jest pewnego rodzaju dowodem na to, że przeczucie istnieje i odgrywa dość dużą rolę w naszym życiu. Jednak brak zaufania swojemu przeczuciu jest pewną diagnozą nas samych. Nie znamy siebie, więc nie możemy sobie zaufać. Blokujemy nasze przeczucia, ponieważ bardziej racjonalne sposoby działania wydają się mniej ryzykowne.

Książka jest dobrą lekturą szczególnie dla psychologów i pedagogów. Polecić ją można również każdemu, kto chciałby poznać siebie bardziej oraz stać się bardziej siebie świadomym.

Elżbieta Jasińska


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe