O Harrym Potterze raz jeszcze

Harry Potter i okultyzmCałkiem niedawno recenzowałem książkę Gabriele Kuby o Harrym Potterze, a tymczasem Polwen razem z wydawnictwem Arka Noego wydał kolejną pozycję o tej tematyce. Tym razem jej autorem jest wybitny i znany już naszym czytelnikom demonolog, ks. Aleksander Posacki SJ.

Przyznam, że długo czekałem na książkę ks. Posackiego na temat potteryzmu. Dotychczas opublikował on bowiem kilka (może kilkanaście) artykułów na ten temat, głównie w „Naszym Dzienniku” (inne gazety raczej boją się odbiegać od schematu huraoptymizmu wobec Pottera). Wciąż jednak brakowało ich zestawienia w jednym miejscu.

Tym właśnie jest książka „Harry Potter i okultyzm”. Zdecydowaną jej większość stanowią wspomniane artykuły, na potrzeby książki poszerzone i opatrzone przypisami do nowszej literatury.

Pracę otwiera wstęp autorstwa prof. Wiary Małżiewej, wybitnej specjalistki w dziedzinie językoznawstwa (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polska Akademia Nauk), w którym dzieli się ona swoimi przemyśleniami na temat serii powieści J. Rowling, jak również wskazuje na manipulacje w sferze językowej obecne w książkach o Harrym Potterze.

Po wstępie prof. Małżiewej i wprowadzeniu samego autora następują poszczególne artykuły. Niektóre z nich poruszają, obok samego Pottera, również szerszy kontekst tematu magii i okultyzmu we współczesnej literaturze i filmografii. Nie zabrakło także omówienia książki niezwykle w swym przesłaniu podobnej do Pottera (i równie destrukcyjnej), konkretnie „Kodu Leonarda Da Vinci” Dana Browna.

Przyjęta forma książki (zbiór artykułów) ma swoje wyraźne zalety, ale też i wady. Najważniejszą zaletą wydaje się fakt, że poszczególne rozdziały można czytać wyrywkowo i w oderwaniu od pozostałych, gdyż podejmują one inne aspekty tego zjawiska. Z pewnością jest to ułatwienie, gdy ktoś chce wrócić do książki po pierwszym przeczytaniu. Wadą natomiast są nieuniknione przy tej formie pracy powtórzenia tych samych informacji w kolejnych rozdziałach i brak wyraźnej kompozycji oraz logicznego rozwijania mocy argumentów.

Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na aneksy dołączone do książki. Pierwszy z nich stanowi proste kompendium pytań, stwierdzeń i mitów dotyczących Harrego Pottera oraz odpowiedzi ks. Posackiego. Znajdziemy tutaj np. takie stwierdzenia obrońców potteryzmu: „książka ta otwiera wyobraźnię”, „Harry Potter uczy dobra, walczy ze złem”, „uczy dzieci, jak sobie radzić w życiu” albo „poświęca się dla innych”.

Drugi aneks natomiast to pismo Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski na temat „Kodu Leonarda Da Vinci” Dana Browna.

Reasumując sądzę, że warto polecić ten zbiór artykułów ks. Posackiego, aby szerzej spojrzeć na zjawisko Harrego Pottera. Obecnie bowiem takie krytyczne spojrzenie jest utrudnione z racji wszechobecnej propagandy propotterowskiej głównie w mediach, ale też w szkołach, gdzie Potter został wliczony do lektur obowiązkowych.

Paweł Królak


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe