Jak uczyć się krócej i więcej umieć?

Sztuka uczenia sięProblemy związane z nauką to doświadczenie niejednego ucznia lub studenta. Mnóstwo rzeczy do zrobienia, stres, trudność w dobrym i rozsądnym zorganizowaniu czasu… W końcu w głowie powstaje wielki chaos, brak motywacji, trudno Ci się skoncentrować. Jak się uczyć, by przyniosło to pożądane efekty? Książka Knoblaucha „Sztuka uczenia się” może stać się bardzo pomocna w tej kwestii.

Jak zaznacza autor w przedmowie, książka ta jest przeznaczona dla każdego: „Jeżeli jesteś kiepskim uczniem, możesz stać się dobrym. Jeśli jesteś dobrym studentem, możesz być wyjątkowo dobrym”.

Autor kładzie nacisk, iż nie liczy się to, ile czasu poświęcasz na naukę, ale jak się uczysz. Nie chodzi więc o ilość, ale o jakość czasu nauki. Knoblauch przedstawia w swej książce 33 strategie, które mogą stać się pomocne w zwiększeniu jakości Twojej nauki, mogą wpłynąć także na Twoje zdolności i inteligencję. Aby tak się stało, trzeba nauczyć się z nich korzystać i konsekwentnie je stosować.

Oczywiście nie ma konieczności stosowania wszystkich 33 strategii. Każdy może wśród nich wybrać coś dla siebie. Sama znajomość tych technik jednak nie wystarczy, by posiąść zdolność efektywnego i bezstresowego uczenia się. Trzeba także włożyć w to wiele własnego wysiłku. Oprócz tego ludzkiego elementu autor nie zapomina również o Boskiej pomocy w umysłowej pracy.

Książka „Sztuka uczenia się” nie jest w żadnym wypadku jakimś naukowym podręcznikiem. Przedstawiane propozycje są wynikiem doświadczeń autora. Napisana została przejrzystym, jasnym językiem, często nasyconym poczuciem humoru, uroku dodają jej również ciekawe rysunki.

Autor porusza m.in. kwestię jak najlepszego wykorzystania czasu, rozsądnie dzieląc w ciągu dnia zajęcia różnego typu. Pisze o tym, od czego powinno się zaczynać pracę, aby przyniosła najlepsze korzyści. Wskazuje, że bardzo ważne jest planowanie każdego dnia zajęć, ale nie należy traktować tego schematycznie, gdyż często pojawiają się jakieś nieoczekiwane zdarzenia.

W książce przedstawione są również metody notowania na zajęciach, aktywnego słuchania, pracy nad zadaniami domowymi, nauki języków obcych. Knoblauch wskazuje także na rolę porządku miejsca nauki, pokoju i biurka. Nie zapomina też o tym, jak istotny jest odpoczynek, pokazuje również, jak planować czas wolny.

Miałam okazję przeczytać tę książkę kilka lat temu i z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że jest ona cenną, bardzo przydatną pomocą w rozwiązaniu wielu problemów związanych z uczeniem się. Oczywiście sama lektura nie przyniesie skutku, jeśli porad w niej zawartych nie wcielimy w życie.

Justyna Smerecka


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe