W świecie wirtualnych dzieci…

Gry komputerowe, Internet i telewizjaCzy Twoje dziecko coraz więcej godzin spędza przed telewizorem? A może gry komputerowe powoli stają się dla niego niezastąpioną rozrywką dnia? A co z tzw. czatowaniem w Internecie, czy wiesz z kim tak długo i żarliwie gawędzi Twoja pociecha? Drogi Rodzicu, jeśli dostrzegasz, że Twoje dziecko powoli zaczyna się izolować od realnego świata na rzecz cyberprzestrzeni – niezwłocznie przeczytaj ten poradnik…

Niniejsza pozycja skierowana jest przede wszystkim do rodziców i opiekunów, którzy w dzisiejszych czasach mogą czuć się nieco zagubieni czy nawet z lekka „zacofani” – zwłaszcza jeśli chodzi o wiedzę informatyczną – w porównaniu do swoich dzieci. Dlatego autorzy w bardzo przystępny sposób opisali jak interweniować w sytuacji, gdy dziecko coraz częściej ulega zjawisku telemanii lub cybermanii.

Dla pewnej przejrzystości publikacja została podzielona na trzy części dotyczące kolejno: telewizji, gier komputerowych i Internetu. W każdej z nich autorzy przedstawiają nam dane i statystyki obrazujące, jak wielki wpływ na dzieci mają powyższe media oraz jak wiele cennego czasu dzieciństwa mija bezpowrotnie przed ekranem telewizora czy komputera. Następnie przechodzą już do szczegółowego omówienia konkretnego problemu.

W pierwszym rozdziale dotyczącym telewizji dowiemy się m.in. na czym polega fenomen przyciągania szklanego ekranu i dlaczego tak ciężko jest, nawet nam dorosłym, ograniczyć czas spędzany przed telewizorem. Następnie poznamy, jak to uzależnienie wpływa na młode i chłonne umysły naszych dzieci oraz co się dzieje, kiedy poświęcają one zbyt wiele godzin na oglądanie całego kalejdoskopu bajek czy filmów, w szczególności gdy są one naszpikowane scenami przemocy czy okrucieństwa.

Po wstępnym nakreśleniu problemu autorzy przechodzą do konkretnego działania i podają wskazówki dotyczące sztuki oglądania telewizji. Poznamy tu m.in. różne typy oglądania telewizji i odpowiednio dopasowane do każdego z nich sposoby ograniczania tego nałogu. Dowiemy się również, jak pomagać dziecku „odczytywać” telewizję, czyli jak wyjaśniać, gdzie tkwi granica między fantazją a rzeczywistością.

Kolejna część książki wprowadza nas w jakże fascynujący świat różnorodnych gier komputerowych. Choć pewnie wielu rodziców nie wgłębia się zbytnio w tę dziedzinę i po zakupieniu gry po prostu przestaje się nią interesować, warto zapoznać się wcześniej z jej fabułą. Autorzy prezentują tu różne typy gier, z którymi możemy się spotkać w sklepach oraz wyjaśniają, które z nich zawierają pozytywne treści, a które oparte na przemocy stanowią zagrożenie dla dziecka. Na końcu dowiemy się, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze dobrej gry oraz jakie stawiać ograniczenia dziecku w tej dziedzinie.

Ostatni rozdział omawia zjawisko niekontrolowanego buszowania po Internecie. To wszechstronne źródło informacji, które powinno służyć przede wszystkim wspomaganiu rozwoju intelektualnego dziecka, jest niestety także strefą wielu pułapek wykorzystujących naiwność najmłodszych użytkowników. Dlatego autorzy podkreślają, jak ważne jest, by nasz mały „surfer” internetowy miał w nas „nawigatora”, który będzie czuwał nad jego cybernetyczną pasją. Omówiono tu szczególnie zjawisko tzw. czatomanii, która bez nadzoru rodzica może doprowadzić do niebezpiecznych znajomości czy spotkań.

Polecam niniejszy poradnik wszystkim rodzicom, którzy dostrzegają u swojego dziecka zbytnie zafascynowanie telewizją, grami komputerowymi czy Internetem. Gdy dzieciństwo naszych pociech zaczyna przypominać multimedialny trans, musimy zacząć działać. Ograniczanie w tym przypadku nigdy nie będzie brakiem zaufania, ale świadomym wypełnianiem zadania wychowawczego, które polega na ochronie dziecka przed bezwartościowym chłamem i udostępnianiu tylko tego, co wzbogaci jego rozwój.

Anna Kuźniar


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe