Świat jest pełen Jego blasku

Wędrówki, rekolekcje, blaskNatura i kultura. Miasto i wieś. Średniowieczna katedra i nowoczesne auto. A pomiędzy tym wszystkim ksiądz – poeta, podróżnik, filozof, profesor, teolog… Literatura zna opisy miejsc, ludzi, zdarzeń, zachodów słońca, jak choćby w książkach Amerykanki Frances Meyes czy Anglika Petera Mayle’a. Książka Szymika jest jednak czymś więcej. Jest przeniknięta głębią chrześcijańskiej wiary, poczuciem, że za naszym życiem stoi kochający Bóg, Bóg, bez Którego Europa będzie pusta…

Na czym polega fenomen internetowego blogowania? Nie zamierzam się wymądrzać, ale mam nieodparte przeczucie, że jest on jakąś próbą zatrzymania czasu. Jest próbą „ocalenia od zapomnienia” chwil, myśli, przeżyć, miejsc, doświadczeń. Wynika z poczucia, że to „se ne vrati”.

Zapisać okruchy, okruszyny, błyski i przeczucia. Opisać piękno. Na czym polega fenomen czytania tych internetowych zapisów? Może na chęci podejrzenia życia innych, ich wnętrza, codzienności, na naiwnej wierze w to, że „ścieżki innych wydają się prostsze”?

Książka ks. Jerzego Szymika to liryczny zapis spotkań z Bogiem podczas podróży po Europie. Próba zatrzymania czasu, oddania klimatu miejsc, zapachu, smaku potraw, tyle że w formie tradycyjnej, w formie książki. Warto wspomnieć, że książka jest dosyć nietypowo, interesująco wydana. Na stronicach pięknie wkomponowane zdjęcia fragmentów pejzaży, osób, souvenirów. Sprawia to wrażenie jakby Autor oddał nam do rąk dziennik z zasuszonymi liśćmi, biletami wstępu, obrazkami z brewiarza, pamiątkami, zdjęciami osób drogich…

Wszystko to pięknie uzupełnione wierszami Autora. Jeżeli Szkic praski, to i zdjęcia z wycieczki, to wspomnienie osób związanych ze stolicą Czech, to wreszcie piękny wiersz, w którym odsłania się prawda o naszej kondycji: żal odchodzić od świata, którego piękno poraża, żal odchodzić ze złotej Pragi, nawet, jeśli to odejście do wieczności…

Jest tych szkiców dziesięć, każdy o innym zakątku Europy, każdy jest wyrazem fascynacji życiem, jest wołaniem, że – jak chce sam Autor – „Najpiękniejsze ciągle przed nami”…

Poza szkicami z podróży czytelnik znajdzie tu nauczanie rekolekcyjne, modlitewne rozważania, fragmenty wierszy, np. Adama Zagajewskiego. Czytelnik znajdzie tu „wędrówki”, „rekolekcje”, a wszystko to niezwykle liryczne, mądre i ewangelicznie proste – choć przecież Autor to profesor :-) – a wszystko to przeniknięte blaskiem Tego, Który Jest.

Joanna Nowakowska


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe