Wszyscy żyjemy w stresie. Doświadczamy go w szkole, w pracy, a nawet we własnym domu. Z drugiej strony właściwie każdy wie, jak go uniknąć, wystarczy choćby zrelaksować się, odprężyć, nie traktować wszystkiego śmiertelnie poważnie. Bardzo często można usłyszeć wśród młodych hasła w stylu: „Wrzuć na luz!” albo „Don’t worry, be happy!”. Z początku brzmią one bardzo zachęcająco, ale po chwili zaczynają się trudności. Łatwo bowiem powiedzieć, ale trudniej zrobić…
Publikacja S. Brockerta pt. „Pokonać stres” jest z założenia poradnikiem, który ma pomagać w likwidacji stresu, a nie dodatkowo stresować. Wiele różnych pozycji podejmujących tę problematykę stawia na dobre rady w stylu: „Rób to, rób tamto, a tego nie rób, a rozwiążesz swoje problemy”. Takie porady wymagają od nas radykalnego poprawienia sprawności fizycznej, zmiany odżywiania czy umiejętności skutecznej relaksacji. Niestety, dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane… Trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że nie potrafimy z dnia na dzień zmienić naszych przyzwyczajeń i zrealizować tych postanowień. A to powoduje kolejny stres…
Autor niniejszej książki wiedząc, że człowiek w stresie i tak jest już bardzo przeciążony, nie narzuca Czytelnikowi kolejnego programu antystresowego. Brockert wyznaje zasadę, by nie robić wszystkiego dla pokonania stresu, lecz stopniowo rezygnować z rzeczy, które go wywołują. Dlatego pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że stres istnieje, ustalając gdzie, kiedy i dlaczego go odczuwamy. Pomoc więc, jakiej udziela ta książka – może to trochę zaskakujące – polega na tym, by najpierw wyraźnie odczuć stres!
Niniejszy poradnik bardzo przystępnie odpowiada na pytania: czym jest stres, jakie są jego mechanizmy oraz jakie mogą być konsekwencje jego długotrwałego działania. Dowiemy się także, jak człowiek reaguje na stres i jakie zaburzenia może on wywołać w konkretnych sytuacjach życiowych: w pracy, w rodzinie i związku partnerskim oraz w kontakcie z otoczeniem i własnym ciałem.
A oto niektóre tytuły rozdziałów zamieszczonych w tej publikacji:
Reakcja stresowa – działa jak alergia,
Sto grzeszków – spowiedź dla zestresowanych,
Zarządzanie czasem – sposób na codzienną gonitwę,
Stres jest częścią nas – jak go rozpoznać,
Stres w życiu zawodowym – co nas może zamęczyć,
Stres gdy się nic nie dzieje,
Stres bo czujemy się niepotrzebni,
Człowiek zestresowany: bez sił i chęci do życia,
Optymizm – realistyczna odpowiedź na stres,
Tak zaczyna się życie bez stresu; jeśli tego chcesz – już od dziś!
Myślę, że zjawisko stresu zostało tu opisane bardzo konkretnie, przystępnie i wieloaspektowo. Dodatkowo posłużenie się wieloma przykładami z życia, ciekawym ujęciem tematu i przejrzystą szatą graficzną jest wielką zaletą tej publikacji. Muszę jeszcze wspomnieć o jednym walorze tej książki. Otóż zamieszczona tu rozległa wiedza teoretyczna jest połączona z praktyką. W jednym z rozdziałów znajdziemy kilka testów, które mają na celu pomóc nam ocenić siebie i naszą gotowość do zmierzenia się ze stresem.
Polecam niniejszy poradnik wszystkim, którzy czują się zestresowani i chcą pokonać to, co odbiera im radość codzienności. Życie na luzie (może nie na pełnym:)) jest możliwe, trzeba tylko dać sobie szansę i odpowiednią wiedzę połączyć z działaniem. Nie ulegajmy spontanicznym i nierealnym pomysłom, by wszystko zacząć robić po nowemu, inaczej i lepiej. Zacznijmy od najprostszych pytań i rozwiązań. To zmniejszy stres i pozwoli nam działać skuteczniej!
Anna Kuźniar
Anna Kuźniar