„I nikt sam sobie nie bierze tej godności, lecz tylko ten, kto jest powołany przez Boga jak Aaron. Podobnie i Chrystus nie sam siebie okrył sławą przez to, iż stał się arcykapłanem, ale [uczynił] to Ten, który powiedział do Niego: Ty jesteś moim Synem, Jam Cię dziś zrodził, jak i w innym [miejscu]: Ty jesteś kapłanem na wieki, na wzór Melchizedeka”(Hbr 5).
Książeczka przedstawia jeden z siedmiu sakramentów świętych i jak nie trudno się domyślić – stanowi część serii. Luis Resines Llorente pokrótce opisuje historię kapłaństwa począwszy od Starego Testamentu po dzień dzisiejszy. Wskazuje jednocześnie na problemy, z jakimi boryka się dzisiejszy Kościół, księża oraz wierni w codziennym życiu parafialnym. Każdy rozdział zamyka zestaw pytań, propozycji do rozmyślań. A pytania są ciekawe, warte przemyślenia.
Kościół oddany jest posłudze słowa, uświęcania i kierowania. Tak kapłan ma służyć ludowi, który niejako jemu podlega. Dlatego bardzo ważna jest postawa poszczególnych kapłanów. Autor niniejszej pozycji próbuje odpowiedzieć na liczne pytania związane z posługą kapłanów: od tak powszechnych – po co kapłani w Kościele?; jakie funkcje pełnili poszczególni członkowie Kościoła kiedyś, a jakie pełnią dziś?; czym różni się ksiądz od zakonnika?; czy Jezus był kapłanem?; po te najtrudniejsze – po co Kościół jako instytucja?
Często dziś porusza się temat kapłaństwa kobiet. Szczególnie głośno „krzyczą” kręgi feministyczne. Dlatego obowiązkiem naszym jest rozumne zapoznanie się ze stanowiskiem Kościoła, do którego należymy. Luis Resines Llorente w prosty sposób rozwiązuje ten problem, podając nam wiedzę dotyczącą kobiety-kapłana w innych wyznaniach i porównując tę sytuację z katolicyzmem. Prawdziwie wszyscy, w tym też kobiety, jesteśmy kapłanami. Nie zapominajmy, że jesteśmy powołani do kapłaństwa powszechnego!
Czytając zgłębiamy opis celebracji święceń kapłańskich, pozwalający na właściwe zrozumienie i przeżycie liturgii, podczas której mają miejsce święcenia kapłańskie. Sakramentowi temu towarzyszą znaki: nałożenia rąk, namaszczenia. Znaki szczególne, ale spotykane także przy okazji innych sakramentów. Dlatego spróbujmy dowiedzieć się jaka jest historia biblijna tychże znaków oraz jakie niosą ze sobą przesłanie, co oznaczają.
Książeczka jest dla wszystkich tych, którzy czują się częścią wspólnoty kościelnej. Zarówno dla kapłanów, których w istocie dotyczy ten sakrament najpełniej, jak i dla każdego wierzącego, powołanego przecież do kapłaństwa powszechnego. Warto sięgnąć po tę pozycję, by zweryfikować swoją postawę wobec stanu duchownego, by zrozumieć księży, ich zachowania, problemy… by zobaczyć, że też są ludźmi. Miewają lepsze czy gorsze dni jak my. Choć może wybrali trudniejszą drogę, drogę pasterza dbającego o swoje owce, szukającego owiec zagubionych.
Anna Hojnacka