„Pomóż mi Boże!”

Jak przetrwać z nastolatkiem? 365 porad dla rodziców na cały rokGdy po raz pierwszy przeczytałam tytuł tej książeczki, uśmiechnęłam się. Być może dlatego, że bycie nastolatką mam już za sobą, a rodzicem nastolatka jeszcze nie jestem. Jednak zaczęłam się zastanawiać i przypominać sobie tamten czas, gdy wszystko leciało z rąk, gdy chciałam mieć swoje – inne zdanie…

…kiedy tak trudno było się porozumieć z rodzicami, bo na niczym się nie znają i nic nie wiedzą. I wiele innych sytuacji i wydarzeń z tamtego okresu mojego życia. Kiedy chciałam mieć rację, na przekór wszystkim – jednym słowem: bunt. Z perspektywy czasu zastanawiam się, kto miał gorzej, ja czy moi rodzice? Jakoś ten burzliwy okres udało się nam przetrwać. A z tą książką rodzicom byłoby chyba łatwiej.

Autorka dzieli się swoim doświadczeniem z życia pod jednym dachem z nastolatkiem oraz z pracy jako doradca rodzinny. Książeczka ta jest kalendarzem, modlitewnikiem i poradnikiem jednocześnie. Każdy dzień to inny problem, inne zagadnienie, inna sytuacja z życia rodziny z nastolatkiem. Dodatkowo opatrzona modlitewnym rozmyślaniem, by każdy dzień i każde wydarzenie uczynić wyjątkowym i ważnym.

Sięgnięcie po tę książeczkę w sytuacji trudnej pozwala na chwilę wytchnienia. Ukazuje również każde wydarzenie, każdą rozmowę w życiu nastolatka i jego rodziców w świetle niezwykle potrzebnego doświadczenia dla wszystkich. Choć jest to okres trudnych przeżyć zarówno dla nastolatka, jak i dla jego rodziców, to autorka przedstawia go raczej jako życiową przygodę, a nie jako pasmo udręk.

Poza tym publikacja ta przypomina rodzicom, że ten zbuntowany nastolatek to tamto maleństwo, któro bez wahania poddawało się ich wskazówkom i pielęgnacji. Dziś zmienia się bardzo gwałtownie, ale nie przestaje być ich ukochanym dzieckiem. Choć pewnie często towarzyszy im: „Pomóż mi Boże!”, książeczka ta pomaga potraktować ten czas jako szczególny i bardzo wartościowy.

Kieszonkowa wersja tej publikacji sprawia, że można mieć ją zawsze pod ręką i czytać w zależności od potrzeby. Polecam ją szczególnie rodzicom, pedagogom i wszystkim tym, którzy mają kontakt z dziećmi w okresie dorastania.

Elżbieta Jasińska

Elżbieta Jasińska


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe