Każdego dnia Twój kręgosłup podporządkowuje się w pełni działaniom, jakie podejmujesz. Jest podporą Twojego ciała, filarem Twojej aktywności. Zazwyczaj nie zastanawiasz się nad fenomenem jego działania i nie zawsze zdajesz sobie sprawę, jak wiele dźwiga na swoich barkach. Z reguły jest milczącym partnerem Twoich poczynań. Do czasu, kiedy po raz pierwszy poczujesz, jak się odzywa…
Książka, którą masz przed sobą powstała z myślą, aby każdy przeciętny użytkownik kręgosłupa mógł zapoznać się bliżej z problematyką bólu tego swoistego narządu. Szczególnie zaś z jednym z jego rodzajów, jaki stanowi rwa kulszowa.
Autor rozpoczyna swoje rozważania u samego źródła, poświęcając pierwszy rozdział anatomii i zasadom działania kręgosłupa. Nie obawiaj się jednak, Drogi Czytelniku – treści medyczne są podane w bardzo przystępny sposób. Autor wprowadza wiele obrazowych porównań ułatwiających odbiór informacji medycznych tak, aby każdy potencjalny pacjent zyskał pełną świadomość swojej sytuacji chorobowej. Czy zdajesz sobie sprawę z codziennej pracy dysków międzykręgowych, malutkich poduszek, na których spoczywają poszczególne kręgi? Po lekturze poradnika zagadnienia anatomii kręgosłupa z pewnością nie będą miały przed Tobą tajemnic.
Duża część czynników ryzyka sprzyjających powstawaniu rwy kulszowej to elementy, na które każdy z nas ma bardzo duży wpływ w codziennym życiu. Jednak brak dostatecznej wiedzy na ich temat sprawia, iż są one z reguły lekceważone. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak bardzo nadweręża kręgosłup nieprawidłowe siedzenie, praca na działce, odkurzanie i inne obowiązki domowe. Masz rację, jeśli sądzisz, że są to czynności, które każdy wykonywać musi. To prawda. Istotne jest jednak, aby robić to umiejętnie, z jak najmniejszym uszczerbkiem dla kręgosłupa. A jak to robić… dowiesz się podczas lektury poradnika!
Kiedy już wiemy, dlaczego kręgosłup nie zawsze akceptuje nasze codzienne poczynania, pora zastanowić się, jak można mu pomóc. Autor proponuje przegląd metod, które pomogą właściwie zadbać o nasze kostne rusztowanie. A jest w czym wybierać: farmakoterapia, zabiegi fizykoterapii, rehabilitacja ruchowa czy masaż to tylko niektóre z zaprezentowanych w książce metod. Autor obiektywnie ocenia wady i zalety każdej z nich, zwraca uwagę na przeciwwskazania, i podpowiada, jak mądrze i trafnie wybrać metodę radzenia sobie z bólem kulszowym. Jeśli zastanawiasz się nad metodami niekonwencjonalnymi leczenia rwy kulszowej, czy też schorzeń kręgosłupa w ogóle, miej świadomość, że ich stosowanie nie ma znaczenia terapeutycznego, gdyż zasadniczo nie mają one wpływu na stan Twojego zdrowia. Autor sumiennie stwierdza, że ani akupunktura, ani homeopatia nie leczą, dlatego, chcąc oszczędzić Ci rozczarowania, zaleca rozwagę i ostrożność w doborze metod leczenia. Niekiedy w poradnikowe rozważania wkrada się mały chaos, jednak nie powinien on stanowić problemu w sprawnym poruszaniu się po książce.
Pod koniec książki autor funduje nam garść przydatnych ćwiczeń, które z powodzeniem może wykonywać każdy, kto cierpi na rwę kulszową, jak również ten, kto chce się przed tą dolegliwością uchronić. Każde z ćwiczeń jest dla ułatwienia i lepszego zrozumienia opatrzone ilustracją. Ponieważ gimnastykę trzeba wykonywać umiejętnie, pod koniec rozdziału zebrane zostały wszelkie ćwiczenia niezalecane przy rwie kulszowej lub też całkowicie przeciwwskazane. Myślę, że to ze strony autora dobrze przemyślane posunięcie, gdyż tylko świadomość błędów daje gwarancję ich nie popełniania.
Dbać o kręgosłup to znaczy umiejętnie dobierać wysokość krzesła podczas pracy przy komputerze, odpoczywać na odpowiednio twardym materacu, bezpiecznie podnosić ciężkie przedmioty. Przede wszystkim jednak to być aktywnym i regularnie dbać o swoją sprawność fizyczną. Podczas czytania lektury towarzyszyło mi niezmienne przekonanie, że powyższa myśl jest dla autora przewodnia i że chce ją przekazać na zdrowie każdemu swojemu czytelnikowi.
Magdalena Dudziak