”Papież praw człowieka”

Epoka Jana Pawła III większość zachodniego świata przez te ostatnie 250 lat patrzyła na Kościół jako na instytucję wlokącą się w ogonie cywilizacji, starożytną, która wciąż nie nadąża za nowoczesnością. A teraz z wolna okazuje się, że podczas gdy oni, aby spojrzeć na Kościół, obracali się w tył, to Ojciec Święty wybiegł naprzód. Kościół stał się podstawowym miejscem obrony praw człowieka, miejscem promowania nauki, uniwersalistycznego patrzenia na sprawy świata, miejscem obrony rozumu, stawiania fundamentalnych, wybiegających w przyszłość pytań współczesnej liberalnej demokracji (Richard, amerykański ksiądz, w rozmowie z Janem Pawłem II).

Maciej Zięba w sposób jasny i skondensowany przedstawia nam pontyfikat Jana Pawła II, przy tym umieszcza go w szeroko pojętym kontekście społeczno-gospodarczo-polityczno-historycznym. Dzięki czemu każdy, nawet młody człowiek, ma szansę poznać bliżej okoliczności, z jakimi przyszło zmierzyć się naszemu Rodakowi.

Karol Wojtyła u progu papieskiego pontyfikatu skupił się na wcieleniu i realizowaniu w życiu każdego chrześcijanina postanowień Soboru Watykańskiego II. Uświadamiał nam, iż musimy stać się świadkami Ewangelii, czyli głosić dobrą nowinę w środowisku, w którym żyjemy i pracujemy.

Rewolucja kościelna (Sobór Watykański II), polityczna (szerzenie się ideologii marksistowskiej) i obyczajowa (atak na wszelkie wyższe wartości, choćby rodzinę) oraz rewolta intelektualna (czyli zmiana statusu wykładowca-student) przyniosły w konsekwencji wiele zmian. Kościół m. in. odmłodził swoją postawę wobec seksualności człowieka (Jan Paweł II stworzył „teologię ciała”), a także po ponad czterystu latach przedstawił nowy Katechizm Kościoła Katolickiego.

Papież w sposób szczególny przyczynił się do upadku komunizmu w krajach bloku wschodniego. Promował idee zjednoczenia się Europy i przestrzegania praw człowieka – później Polaka nazwano „papieżem praw człowieka”.

Lata dziewięćdziesiąte ubiegłego stulecia przyniosły rachunek sumienia Kościoła oraz liczne spotkania z młodymi (Światowy Dzień Młodzieży). Piotr naszych czasów akcentował prawo do życia, jak i do wolności religijnej każdej istoty ludzkiej. Z kolei nowe tysiąclecie stawia nas przed powołaniem do powszechnej świętości! To także jeszcze ściślejsza próba nawiązania porozumienia z innymi kościołami.

Bogactwo myśli oraz serca Karola Wojtyły zaskakuje. Przemyślenia na temat antropocentryzmu, demokracji, wolnego rynku czy pojednania międzywyznaniowego budują wizerunek Wielkiego Człowieka, jakim był Polak, a jego dzieła – choćby te ziemskie, jak liczne pielgrzymki – na zawsze pozostaną żywe.

Autor przybliża nam tok myślenia Papieża. Pomaga zrozumieć wzajemne zależności i powiązania takich pojęć, jak wiara, człowiek, prawda oraz ideologia. W końcu uwypukla polskość Głowy Kościoła w kontekście pontyfikatu. Przedstawia to piękno, które było dane doświadczyć papieżowi na ziemi ojczystej.

Każdy wie, kim był i jest w sercach milionów Polaków Jan Paweł II. Stąd uważam, iż nikogo nie trzeba zachęcać do pogłębienia wiedzy, zbliżenia się do Sługi Bożego, zaprzyjaźnienia się z wartościami, jakie starał się na co dzień w swym życiu promować. Książka ta w specyficzny sposób ujmuje całokształt pontyfikatu wraz z jego wpływem na bieg historii. Warto poszerzyć swoje horyzonty!
Anna Hojnacka

Anna Hojnacka


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe