Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego jest, jak pisze Ojciec Święty Benedykt XVI, „wierną i pewną syntezą Katechizmu Kościoła Katolickiego” i „obejmuje w sposób zwięzły wszystkie istotne i podstawowe elementy wiary Kościoła tak, aby mogło stanowić (…) pewien rodzaj vademecum, które pozwoli osobom wierzącym i niewierzącym objąć jednym rzutem oka całą panoramę wiary katolickiej”. I rzeczywiście, podczas gdy Katechizm Kościoła Katolickiego mógł zniechęcać wielu potencjalnych czytelników już samą objętością, kompendium zachęca z jednej strony niewielką ilością stron, z drugiej strony bogactwem zawartej w nim treści.
Kompendium jest podzielone na 4 części, one zaś na działy, tak jak Katechizm. Również ich tytuły pokrywają się z tymi katechizmowymi. Są to: I. Wyznanie wiary, II. Celebracja misterium chrześcijańskiego, III. Życie w Chrystusie, IV. Modlitwa chrześcijańska.
Wszystkie zagadnienia są przedstawione w formie pytań i zwięzłych, jasnych odpowiedzi. Przy każdej odpowiedzi są odnośniki do odpowiednich miejsc w Katechizmie, gdy więc czytelnik zapragnie poszerzyć jakieś zagadnienie, z łatwością je tam odnajdzie. Język odpowiedzi jest dużo prostszy niż we wspomnianym pierwowzorze, co sprawia, że treści są łatwiej przyswajalne. Nie znaczy to wcale, że pomija się trudniejsze prawdy wiary. Jeśli chodzi o zawartość merytoryczną, to rzeczywiście Kompendium realizuje cel mu postawiony i prezentuje całość doktryny katolickiej.
Nie zabrakło też cytatów z Pisma Świętego i Ojców Kościoła, co wyraźnie ukazuje katolickie rozumienie Tradycji i ubogaca przekazywaną naukę. Na końcu znajduje się dodatek zawierający najważniejsze modlitwy i hymny chrześcijańskie oraz podstawowe „prawdy nauki katolickiej”. Pomocny w odszukaniu interesujących czytelnika zagadnień jest indeks haseł, zawartych w kompendium.
Jeżeli chodzi o szatę graficzną, to również stanowi ona duży plus niniejszej publikacji i nie chodzi tu tylko o twardą okładkę i papier dobrej jakości, ale przede wszystkim o wyraźną strukturę tekstu, zaznaczoną przez wytłuszczenie tytułów poszczególnych części, jak również wszystkich pytań. Ponadto wagę cytatów z Ojców Kościoła podkreśla umieszczenie ich na innym tle w stosunku do pozostałego tekstu. Każda część i dział poprzedzona jest kolorową reprodukcją dzieła sztuki chrześcijańskiej, opatrzonym odpowiednim komentarzem. Zawiera on nie tylko tytuł, autora i pochodzenie danego obrazu. Przede wszystkim opisuje jego znaczenie teologiczne, wskazując na odpowiednie fragmenty Pisma Świętego i odnosząc do treści zawartej w konkretnej części Kompendium, stanowiąc do każdej z nich piękny i zachęcający do lektury wstęp.
Podsumowując należy stwierdzić, że ta publikacja jest dużą pomocą dla katolików pragnących uzupełnić i usystematyzować swą wiedzę na temat doktryny Kościoła, jak również dla tych osób, którzy jej nie znają lub mają jej wypaczony obraz. Stanowi również nieocenione narzędzie pracy w duszpasterstwie zarówno dla osób duchownych, jak i katolików świeckich. Może też stanowić wstęp i zachętę do lektury Katechizmu Kościoła Katolickiego.
Krzysztof Pilch
Krzysztof Pilch