„Celem sakramentu pokuty i pojednania nazywanego popularnie spowiedzią, nie jest tylko zewnętrzny czyn pokuty, ale przede wszystkim stopniowa przemiana naszego życia, myślenia i pojednania ze sobą, innymi ludźmi, ze światem, Bogiem i Kościołem”.
Niniejsza pozycja jest kolejną publikacją dotyczącą przygotowania do sakramentu pokuty. Źródłami jej są przede wszystkim Słowo Boże zawarte w Biblii oraz dokumenty Kościoła katolickiego.
Książeczka została podzielona na cztery części. Najobszerniejszą stanowi rozdział pierwszy zatytułowany „Rachunek sumienia”, który opiera się na dekalogu i jest rozbudowany. Autor dużo miejsca poświęca ukazaniu grzechów przeciwko każdemu z przykazań. Nie traktuje rachunku sumienia pobieżnie, ale zagłębia się w samą jego istotę.
Rozdział drugi traktuje o żalu za grzechy i postanowieniu poprawy. Zawarty w tej części Psalm 51 stanowi modlitwę pokutnika. Kolejny z rozdziałów dotyczy spowiedzi oraz zadośćuczynienia. Oprócz informacji na wskazany temat rozdział ten zawiera schemat spowiedzi.
Ostatnia część książki zachęca nas do skorzystania z różnego rodzaju środków pokutnych oraz ukazuje wagę i potrzebę codziennego rachunku sumienia.
Publikacja ta powstała na bazie wielu spotkań typu: rekolekcje, misje, katechizacja, jak również prywatnych rozmów. Świadczy to o tym, że treść zawarta w niej nie jest wzięta „z kosmosu”, ale z potrzeby ludzkiego (często zagubionego) serca. Książka jest napisana bardzo przejrzyście, prostym językiem, a dodatkowym atutem jest to, że posiada „dodatek”, skierowany do osób żyjących w związkach niesakramentalnych.
„Rachunek…” podejmuje bardzo istotne kwestie związane z sakramentem pokuty, który jest często zapominany, również przed którym się dzisiaj ucieka. Dlatego myślę, iż książka ta będzie dobrym pomocnikiem w wychowywaniu sumienia młodzieży, jak również osób dorosłych.
Anna Włodarczuk