Codzienność z Nim

W przyjaźni z BogiemNa pewno nie znajdziesz tu duchowych banałów, zgrabnych, podniosłych, ale nic nieznaczących słów, nie zachwycisz się wirtuozerią argumentacji na temat wartości życia duchowego, słownik teologiczny też Ci się nie przyda podczas lektury. Ale jestem pewny, że znajdziesz to, co jest „mądrością w oczach Bożych”.

Chrześcijaństwo jest proste. Może nie jest łatwe, ale proste, często nawet zbyt proste dla pragnących duchowych fajerwerków i duchowych uniesień każdego dnia. Parafrazując słowa Krętacza z Listów starego diabła do młodego, często pragniemy spojrzeć na rzeczywistość oczami istot duchowych, by zobaczyć, że to, w co wierzymy jest realnie obecne tu i teraz i dużo piękniejsze niż jesteśmy to sobie w stanie wyobrazić. Tyle, że wtedy to już by nie była wiara, lecz wiedza. Z drugiej jednak strony mamy szczęście: jesteśmy bowiem tymi, którzy są „błogosławieni, bo nie widzieli, a uwierzyli”.

Tę prostotę chrześcijaństwa połączoną z głęboką wiarą człowieka, który nim żyje, znaleźć możesz w książce W przyjaźni z Bogiem. Podstawowe prawdy o życiu duchowym. Można powiedzieć, że jest to testament i owoc życia ojca Visseux z tego prostego powodu, że jak możemy przeczytać we wstępie, „napisał tę książkę w późnej starości, na progu Wieczności, kiedy w człowieku uspokajają się porywy wyobraźni i iluzje pragnień, a w ciszy zbliżającej się śmierci rozbrzmiewa już tylko jeden niemilknący głos – głos Słowa Bożego”.

No dobrze, ale nadal nie dałem odpowiedzi na pytanie, o czym ta książka? Domyślny czytelnik jakieś wnioski mógł wysnuć z mojego być może przydługiego wstępu i z samego tytułu, niemniej Podstawowe prawdy o życiu duchowym brzmi niemal podręcznikowo i bardzo teoretycznie, a tymczasem nie ma tu teoretycznych rozważań – samo życie i to, co w nim najważniejsze. Na każdej stronie tej niewielkiej książeczki znajdziesz wskazówki, jak w swojej codzienności żyć w obecności Boga. Codzienne obowiązki, trudne chwile, relacje z innymi – On z nami w tym jest tyle, że my czasem nie jesteśmy z Nim. Naprawdę nie trzeba szukać daleko.

Ojciec Viseux pisze o tym, o czym na pewno już wiesz: o modlitwie, Słowie Bożym, sakramentach, czystości serca, milczeniu, obcowaniu świętych. Ale pisze to w taki sposób, jakby dzielił się tym, co głęboko przeżywał przez całe swe życie. Gdy czytałem tę książkę, odczuwałem radość z ponownego odkrywania tego, co najważniejsze. Na pewno nie znajdziesz tu duchowych banałów, zgrabnych podniosłych, ale nic nieznaczących słów, nie zachwycisz się wirtuozerią argumentacji na temat wartości życia duchowego, słownik teologiczny też Ci się nie przyda podczas lektury. Ale jestem pewny, że znajdziesz to, co jest „mądrością w oczach Bożych”.

Krzysztof Pilch


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe