Sam nie potrafię zliczyć, ile książek o sektach dotychczas przeczytałem. Jednak ta jedna książka stanowi kompendium wszystkich wartościowych informacji, o których możemy przeczytać w innych książkach. Lepszej książki o sektach – mówię to z całym przekonaniem – dotychczas w Polsce nie wydano…
Autorem znakomitej książki pt. „Rozpoznać sektę” jest pracujący w naszym ośrodku (mam oczywiście na myśli Centrum Przeciwdziałania Psychomanipulacji w Lublinie, którego pracami kieruję) prawnik, Marcin Pytlak. Marcin jest osobą szczególną, nie tylko świetnym fachowcem w poradnictwie prawnym wobec ofiar sekt (można chyba powiedzieć, że specjalizuje się w sytuacjach bez wyjścia), ale również ma wyjątkową osobowość i wnosi do naszego zespołu niezliczoną ilość zapału, energii i radości.
Co sprawia, że nazwałem jego książkę najlepszą książką o sektach wydaną w Polsce?
„Rozpoznać sektę” to kompendium tego wszystkiego, co wiemy o sektach. Odnajdziesz w niej kompleksowe omówienie problemu sekt na czterech płaszczyznach:
Pierwszy rozdział dotyczy teologii sekt, czyli doktryn. Odnajdziesz tu informacje o pochodzeniu doktryn (w grupach chrześcijańskich, orientalnych, satanistycznych i okultystycznych, terapeutycznych, politycznych i handlowych). Następnie dowiesz się, czym charakteryzują się doktryny sekt, jakie cechy je łączą. Ostatnia część tego rozdziału zawiera omówienie tematyki form kultu (modlitw, medytacji) oraz kwestii moralnych, takich jak choćby nadużycia seksualne.
Rozdział drugi jest poświęcony socjologii sekt, czyli ich egzystowaniu w społeczeństwie. Dzięki tej części książki zobaczysz na czym polegają cele grupowe w sekcie, dowiesz się jakie struktury hierarchii występują w sektach oraz jak budowane są więzi grupowe.
Trzeci rozdział zajmuje się psychologią sekt, czyli metodami werbunku, uzależniania i wpływu na wyznawców. Wśród metod werbunku autor wyróżnił i omówił metody wpływu na emocje, kamuflaż oraz wykorzystywanie do swych celów autorytetów. Dalsza część tego rozdziału poświęcona została sposobom kontroli członków w sektach i metodom przebudowania ich świadomości.
Czwarty zaś rozdział omawia aspekty prawne funkcjonowania sekt, czyli to, w czym Marcin się szczególnie specjalizuje. Znajdziesz tu więc informacje o kwestiach prawnych dotyczących sekt w prawie międzynarodowym, prawie polskim, a także o stosunku do sekt ze strony Kościoła katolickiego i innych wspólnot chrześcijańskich.
Jak już wspomniałem – ta książka zawiera wszystkie informacje, które są potrzebne do właściwego zrozumienia istoty zjawiska sekt. Dlatego gorąco zachęcam: jeśli zamierzasz przeczytać w życiu tylko jedną książkę o sektach – niech to będzie ta książka.
Paweł Królak
Paweł Królak