Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Corocznie w Polsce na tę chorobę zapada około dziesięć tysięcy kobiet. Celem niniejszej publikacji jest przybliżenie czytelnikom podstawowych zasad kompleksowej rehabilitacji po leczeniu raka piersi. Książka przeznaczona jest głównie dla kobiet po mastektomii, ale z pewnością będzie także cenną pomocą dla lekarzy oraz fizjoterapeutów.
Dr Krystyna A. Mika – założycielka i koordynatorka klubów kobiet po amputacji piersi „Amazonki” – bardzo przejrzyście omawia poszczególne etapy usprawniania kobiet po odjęciu piersi. Autorka zaczyna od rehabilitacji szpitalnej, na którą składa się etap przedoperacyjny i pooperacyjny, a następnie omawia rehabilitację ambulatoryjną oraz zasady postępowania w życiu codziennym (pielęgnacja, odżywianie, ubieranie się, uprawianie sportu), rodzinnym (podział obowiązków, życie seksualne) i towarzyskim.
Przechodząc przez kolejne fazy leczenia pacjentek Mika podkreśla również, jak poważnym problemem są zaburzenia psychiczne, które mogą być wynikiem lęku przed kalectwem, śmiercią czy uczuciem niepełnej wartości jako kobiety. Dlatego tak ważną rolę w procesie usprawniania kobiet odgrywa psychoterapia, która powinna być wprowadzona jeszcze przed zabiegiem chirurgicznym.
Niewątpliwie dużą zaletą publikacji są także liczne kolorowe fotografie oraz rysunki. Znajdziemy tu również wiele przydatnych zestawów ćwiczeń m.in. na obręcz barkową i kończynę strony operowanej, ćwiczeń koordynacyjno-zręcznościowych oraz ćwiczeń dla kobiet z utrwalonym obrzękiem limfatycznym. W części końcowej autorka przedstawiła krótką historię, formy działalności społecznej oraz wykaz klubów „Amazonki” działających na terenie naszego kraju.
Podążając za słowami Krystyny A. Miki polecam tę książkę wszystkim „Amazonkom”: tym, które już wróciły do normalnego życia, jak i tym będącym dopiero na początku tej drogi powrotu…
Anna Kuźniar