Recenzowana książka jest zbiorem artykułów, z których co miesiąc jeden publikujemy w naszym Biuletynie w dziale felietony. Będziemy tak czynić jeszcze do grudnia tego roku, i stąd – mimo, że książka ma już od dawna nakład wyczerpany – stwierdziłem, że warto ją bliżej zaprezentować.
Jest ona naprawdę niezwykle wartościowa i taka typowo… szymikowa. Odkąd poznałem księdza Szymika, zawsze darzyłem go wielkim podziwem jako teologa i jako człowieka. To niezwykłe, jak potrafi on łączyć postawę koncyliacyjną ze stanowczością, jednoznaczność z delikatnością, wielki szacunek do drugiego człowieka z niezwykłym poczuciem humoru. I taka jest także ta książka: typowo szymikowa.
Jeszcze jedna rzecz charakterystyczna dla księdza Szymika i dla tej książki: umiejętność zawarcia skomplikowanych prawd wiary w krótkich sformułowaniach przy jednoczesnym utrzymaniu najgłębszego sensu prezentowanych zagadnień. To niezwykła sprawność, którą Szymik-poeta wykorzystuje w swoich tekstach prozatorskich.
Np. w krótkim (półtorej strony), a ktoś mógłby powiedzieć nieco infantylnym (to tylko pozór, na pewno nie powie tak nikt, kto ma w sobie choć w jakiejś części wrażliwą na poezję duszę) tekście „Jak powstaje światło” zamknął – bez niebezpiecznych uproszczeń – istotę Adwentu.
Cała książka składa się z trzech części. Pierwsza nosi tytuł „Pytania naszego czasu”. Ks. Szymik omawia w niej najważniejsze problemy egzystencjalne naszych czasów, choć są to tak naprawdę problemy od zawsze istniejące. Znajdują się tutaj rozważania o prawdzie, o wierze, o cierpieniu, o świętości i grzeszności Kościoła i wiele innych. W tym numerze Biuletynu możecie Państwo przeczytać krótki, ale jakże wymowny tekst o modlitwie.
Druga część „W rytmie liturgii, pór roku” to teksty przeznaczone do refleksji na poszczególne okresy roku liturgicznego, ale także kalendarzowego. I tak znajdziemy tutaj teksty na Adwent, Wielki Post, teksty zawierające refleksje typowo wakacyjne czy tekst związany z Uroczystością Wszystkich Świętych. Część tych tekstów również zaprezentujemy w naszym Biuletynie.
I wreszcie trzecia część „Na wysokości Psalmu” to refleksje nad tekstami biblijnymi (większość nad poszczególnymi psalmami) oraz nad postaciami świętych (św. Paweł i św. Józef). Spośród tych artykułów w naszym wrześniowym Biuletynie zaprezentujemy felieton „O Dawidzie, czyli o sumieniu”. Osobiście uważam, że niezwykle ciekawa jest też (a może zwłaszcza) refleksja chrystologiczna nad słowami Credo: „Wierzę w jednego Pana, Jezusa Chrystusa”.
Drodzy Czytelnicy! Zachęcam więc bardzo gorąco do spotkania z twórczością – zarówno z teologiczną, jak i poetycką – księdza profesora Jerzego Szymika. Najpierw poprzez czytywanie jego felietonów w naszym Biuletynie. Dalej – jeśli macie taką możliwość – przez wypożyczenie sobie tej oto książki, bo naprawdę warto (zapewniam wiele osobistych refleksji i stos genialnych myśli). I wreszcie zachęcam do nabywania jego książek na własność (np. tutaj). A jeśli chcecie wcześniej poznać lepiej osobę księdza Profesora (a tego żałować również na pewno nie będziecie!), zachęcam do przeczytania naszego wywiadu.
Paweł Pomianek