Wychowanie dziecka – życiowe zadanie rodzica

Jak przekazywać wiarę w rodzinie?„Każde dziecko, nawet małe, jest osobą różną od swych rodziców i jako taka powinno być postrzegane. Dzieci nie są naszą własnością i nie należy do nas kształtowanie ich według naszego widzimisię. Nasze zadanie to pomóc im zbudować własne życie, które nie jest naszym życiem. Mają do przeżycia swą niepowtarzalną miłosną historię z Bogiem, powołanie, które nie może być projekcją naszych życzeń czy ambicji”.

Autorka Christine Ponsard od wielu lat współpracuje z gazetą „Famille Chretienne”, w której zamieszcza swoje felietony poświęcone wychowaniu dzieci. Jej ogromne doświadczenie jest wzbogacone tym, iż jest ona żoną oraz matką trójki dzieci.

Książka ta przedstawia się jako zestaw prostych i jednocześnie podstawowych wskazówek, ułatwiających pójście naprzód na gruncie wychowania, na którym zazwyczaj popełnia się ogromne błędy. Jest to swego rodzaju przewodnik wychowania chrześcijańskiego w rodzinie.

Istnieje wiele publikacji podejmujących temat wychowania dzieci, głównie z punktu widzenia psychologii i pedagogiki. Książka ta proponuje jednoczesne spojrzenie na ten problem przez pryzmat wiary.

Co to jest 3 x „P”?, kiedy należy rozpocząć modlitwę z dzieckiem?, kto to są narzeczeni? – to tylko niektóre z pytań, na które autorka udziela kompetentnych odpowiedzi.

Niniejsza publikacja jest wspaniałym kompendium wiedzy podejmującym najistotniejsze kwestie dotyczące wychowania. Jest przeznaczona nie tylko dla rodziców, ale też dla każdego, kto pragnie zgłębić wiedzę na ten temat (wydaje się lekturą obowiązkową). Autorka wspaniale pisze (w oparciu o Ewangelię) o rodzinie chrześcijańskiej, małżeństwie, rodzicielstwie czy też dorastaniu dziecka.

Christine Ponsard poświęca jeden z piętnastu rozdziałów życiu małżeńskiemu, co też dodatkowo wzbogaca treści, które mówią nie tylko o wychowaniu dzieci, ale uwzględniają także relacje małżeńskie.

Tematy, jakie zostały poruszone przez Christine Ronsard, dotyczą również bolesnych stron życia człowieka, takich jak cierpienie, śmierć, samobójstwo, upośledzenie dziecka, niepłodność. Książka jest wielką pomocą w trudnej sztuce wychowania.

Książka ta jest owocem życia, refleksji oraz dialogu. Jest jednocześnie pewnego rodzaju świadectwem. Czyta się ją z prawdziwą przyjemnością, co też dodatkowo ułatwia kompozycja oraz prosty język danej publikacji.
Anna Włodarczuk

Anna Włodarczuk


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe