Wiara czyni cuda?

Ratunku! Mój mąż pijeProblem alkoholizmu dotyczy bezpośrednio lub pośrednio ogromnej części społeczeństwa. Jest wiele publikacji podejmujących to zagadnienie. Propozycja Wydawnictwa Misjonarzy Krwi Chrystusa wyróżnia się tym, że kładzie duży nacisk na rozwój duchowy i wiarę w procesie leczenia i terapii – „nauka i wiara muszą się uzupełniać, podobnie jak ciało i dusza, które tworzą nierozerwalną żyjącą istotę”.

Książka ta po pierwsze informuje – opiera się na wiedzy psychologicznej, zawiera referaty, wskazuje kierunek działania dla osób potrzebujących pomocy; po drugie – pomaga zrozumieć, opowiada, przybliża problem; i wreszcie po trzecie – daje nadzieję – ma bardzo optymistyczny wydźwięk.

Jaki ma układ? Otóż w części pierwszej przytoczone są fragmenty konferencji Wspólnoty Krwi Chrystusa; jest to rodzaj wprowadzenia, w którym nakreślony jest ogólny zarys problemu alkoholizmu i wyjaśnione są różne aspekty tego zagadnienia. Ma to charakter katechezy. Niejednokrotnie prezentowane twierdzenia ilustrowane są przykładami.

Kolejna część zawiera pytania i odpowiedzi – wyjaśniają one wątpliwości dotyczące spornych kwestii, nazywają i definiują pewne pojęcia, a tym samym obalają mity powstałe na ten temat. Pytania stawiają sami alkoholicy, a także członkowie ich rodzin. Następnie zamieszczone są historie alkoholików i osób współuzależnionych, w których opisują oni swoje doświadczenia i refleksje. Często zwierzenia te są poruszające i dające do myślenia. Książka kończy się modlitwami.

Warto zauważyć, że tytuł, który pierwotnie brzmiał Nadzieja dla alkoholików. O roli wiary w leczeniu z nałogu, został zmieniony. Jako że książka była adresowana do alkoholików, miała ograniczony zasięg, gdyż niewielu potrafi się otwarcie przyznać do tego problemu.

Jest to świetna pozycja dla tych osób, których problem dotyczy pośrednio (świetne źródło informacji ujętych w przystępny sposób), jak i bezpośrednio – dla współuzależnionych (dowiedzą się jak postępować z alkoholikiem, jak odnaleźć się w tej trudnej sytuacji) oraz samych alkoholików (będą mogli przede wszystkim zrozumieć lepiej siebie).

Karolina Markiewicz


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe