„TAK” dla nałogu?

Twój nałóg to twoja szansaCo dzisiejszy świat oferuje człowiekowi? Zasady, ideały… – dziś to już wyrazy niewiele znaczące. Dziś świat staje się coraz bardziej hedonistyczny – rób tak, aby tobie było najlepiej; korzystaj z życia, bo drugiego już nie będziesz mieć… Nic więc dziwnego, że większość ludzi (przeważnie młodych, ale nie tylko) ucieka w tym bezsensie świata (który odczuwają) w nałogi czy uzależnienia…

Książka ta ma na celu pokazanie roli wiary w walce z nałogami. Człowiek o własnych siłach nie poradzi sobie z takim czy innym nałogiem. Potrzebny jest tu Bóg…

Nałóg to choroba – i tak należy go traktować. Jest to choroba, którą trzeba leczyć, a nie zgadzać się na nią! Wyobraź sobie, że masz zapalenie płuc, albo (jeszcze dosadniej) raka! Za wszelką cenę chciałbyś uwolnić się od tej choroby, pozbyć się jej, prawda? Nałóg jest właśnie takim rakiem, który rujnuje człowieka od strony fizycznej, psychicznej, a także duchowej.

Autor ukazuje, że walcząc z nałogiem – powierzając tę intencję Bogu – człowiek zmierza do doskonałości duchowej, leczy się ze zranień zadanych przez nałóg. Książka zawiera teksty, które są świadectwami ludzi dotkniętych przez różnego rodzaju nałogi, uzależnienia – począwszy od uzależnienia od alkoholu, nikotyny, poprzez narkomanię, kończąc na uzależnieniach w sferze seksualnej.

W książce czytamy: „ten fakt, że doświadczasz swojej słabości, swojej niemocy jest już piekłem. Pan Bóg nie musi karać człowieka, który ma problemy albo grzeszy. Sam grzech jest karą, jest piekłem. Na tym polega to piekło, że człowiek wybiera niewolę i nie uwalnia się z niej…”

Tej książki nie powinny przegapić szczególnie te osoby, które borykają się ze zniewoleniem – który stanowi nałóg, jak też i Ci, którzy pośrednio są związani z jakimś nałogiem. Książka jest świetną refleksją nad tą trudną sprawą, z którą boryka się coraz więcej osób…

Książka składa się z trzech części. Pierwsza jej część to próba przedstawienia nałogu w sposób teoretyczny, ukazanie najistotniejszych zagadnień związanych ze zniewoleniem przez nałóg. W drugiej części ukazane są świadectwa ludzi, którzy wpadli w różnego typu nałogi (są ukazane w formie pytań i odpowiedzi). Natomiast część trzecia zawiera modlitwy i rozważania, które są dodatkowym plusem dla osób pragnących „pojednania z samym sobą”.

Treść pracy jest bardzo ciekawa, a dodatkowo jest podana językiem prostym. Cała książka odznacza się walorami estetycznymi, co znacznie ułatwia przyswojenie jej treści.

W walce z nałogiem ważne jest uznanie swojej słabości, tego, że przy pomocy własnych sił nikt nie wywalczy sobie pełnej wolności. Należy zatem zawierzyć Bogu walkę z nałogiem – bo tylko On może obdarzyć człowieka prawdziwą wolnością.

Anna Włodarczuk


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe