Szansa spotkania z Bogiem i współmałżonkiem

Akt małżeński„Akt małżeński” kierowany jest do szerokiego grona czytelników: małżonków, narzeczonych, osób zajmujących się poradnictwem małżeńskim. Podczas lektury tej pozycji można znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące płodności, macierzyństwa, antykoncepcji czy zagrożeń dla szczęśliwego przeżywania aktu małżeńskiego.

Ksawery Knotz, kapłan zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, duszpasterz rodzin, kierownik duchowy wielu małżeństw, jest autorem interesującej pozycji poświęconej tematyce małżeństwa. „Akt małżeński” z jednej strony prezentuje się jako zgrabna synteza nauczania Kościoła katolickiego, z drugiej zaś oferuje czytelnikowi liczne komentarze i spostrzeżenia, dzięki którym spojrzenie na małżeństwo staje się pogłębione, pełniejsze.

Praca o. Knotza pozwala prześledzić zmiany, jakie zachodziły w postrzeganiu aktu małżeńskiego przez Kościół od początków chrześcijaństwa do czasów współczesnych. Spojrzenie na stosunek seksualny małżonków niejednokrotnie warunkowane było tendencjami charakterystycznymi dla danej epoki. Kościół zmuszony był do obrony swego stanowiska przed prądami hedonizmu, manicheizmu, czy jak ma to miejsce współcześnie, przed wizją utopii raju seksualnego. Książka zawiera również biblijne podstawy rozumienia aktu małżeńskiego, elementy psychologii, a także bogatą teologię sakramentu czy płodności.

Przywoływana przez autora historia Tobiasza i Sary (Tb 6-8) przedstawia stosunek seksualny małżonków nie tylko jako znak wzajemnej miłości, ale przede wszystkim jako czas i miejsce obecności Boga. Małżonkowie, modląc się wspólnie, zapraszają Go w czas współżycia, przez co słychać wyraźnie głębię ducha ukrytą w ich ciałach. Związek małżonków nie jest bowiem owocem pożądliwości mężczyzny i kobiety, ale znakiem miłości, a przez zjednoczenie cielesne wyraża się jedność dusz, wzajemny dar, głęboka wspólnota osób, do której powołuje małżonków Bóg.

„Akt małżeński” kierowany jest do szerokiego grona czytelników: małżonków, narzeczonych, osób zajmujących się poradnictwem małżeńskim. Podczas lektury tej pozycji, można znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące płodności, macierzyństwa, antykoncepcji czy zagrożeń dla szczęśliwego przeżywania aktu małżeńskiego. Książka rzuca światło na kwestie rzadko poruszane przez katolików, a nawet spowiedników. Praca o. Knotza powinna trafić do rąk wszystkich, którzy uważają naukę Kościoła za pełną nakazów, zakazów, niedomówień. Interesujące lub nawet zaskakujące treści znajdą w niej również ci, którym wydaje się, że o seksie wiedzą już wszystko. Jedni i drudzy będą mile zaskoczeni.

Mimo, że seksualność człowieka jest dziś tematem bardzo popularnym, a nawet nadużywanym przez media, współczesny człowiek nie zawsze może (czy chce) zweryfikować swoje zdanie z rzeczywistym stanowiskiem Kościoła w tej kwestii. Nie dostrzega się głębokich prawd głoszonych przez duszpasterzy, które mogłyby zapobiec spłycaniu rzeczywistości małżeńskiej i otworzyć ją na obecność Boga. Stosunek seksualny jest bowiem znakiem sakramentalnym, miejscem obecności Chrystusa, Oblubieńca zjednoczonego ze swą wybranką – Kościołem.

Książka o. Knotza odkrywa głębię zawartą w przeżywaniu wyjątkowości małżeństwa – także podczas stosunków seksualnych małżonków. Przedstawia głoszone przez Kościół prawdy, zakorzenione w Piśmie Świętym, teologii katolickiej. Szkoda byłoby przymknąć oczy na bogactwo prezentowanych treści, bo jeśli katolicy „nie znajdą języka, w którym potrafią wyrazić osobiste przeżycia seksualne w poczuciu spójności z wyznawaną wiarą, to mogą poszukać inspiracji dla opisania swoich przeżyć gdzieś poza Kościołem”. Jednym ze źródeł języka, w którym o seksualności małżonków można mówić wiele i prawdziwie, jest z pewnością „Akt małżeński”.
Kinga Frąckowska

Kinga Frąckowska


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe