Marek S. Huberath jest obok Jacka Dukaja jednym z najbardziej oryginalnych współczesnych pisarzy polskich. Można by rzec, że konsekwentnie podąża własną drogą artystyczną, kreując światy niedostępne dla innych.
Miasta pod skałą, powieść pisana przez dziewięć lat, jest szczytowym osiągnięciem autora. Huberath w opowieść będącą połączeniem fantasty i filozoficznej przypowieści o charakterze biblijnym (te słowa nie są bezzasadne) snuje fascynującą opowieść o walce dobra ze złem. O dwuznaczności zła, przebiegłości jego sług, o zafałszowaniu świata przez złudne omamy.
Młody profesor Humphrey Adams odkrywa w Watykanie tajne wejście do podziemi. Schodząc w dół trafia do miasta rządzonego przez przewodniczącego Nero, miasta niby zwyczajnego, zwyczajnego jednak przerażającego. Miejsca, gdzie kruki wydziobują oczy przechodniom, wino podaje się w czaszkach dzieci, a kobiety mają ruchome tatuaże. Okazuje się, że nie jest to jedyne podziemne miasto. Bohater wstępuje niżej, szczebel po szczeblu, odkrywając tajemnicę pod skałą.
Marek S. Huberath przedstawia alegoryczne powstanie rodzaju ludzkiego, metaforyczną historię kuszenia człowieka przez szatana. Niektóre opisy nawiązują do apokaliptycznego malarstwa Hieronima Boscha wywołując u czytelnika dreszcze na plecach. Poza głęboką analizą historii rodzaju ludzkiego autor prezentuje galerię intrygujących postaci, ich czyny i działania. Każdy szczegół w powieści jest dopracowany i stanowi fragment większej układanki. Nie jest to powieść łatwa, prosta i przyjemna. Wymaga ona od czytelnika dużego zaangażowania. Warto podjąć podróż za autorem. Jest to niezapomniane przeżycie.
Inne książki autora, które polecam: Gniazdo światów, Balsam długiego pożegnania.
Michał Wolski
Subiektywna lista opublikowana została na stronie: www.SerwisKulturalny.pl.