Subiektywne top ten polskiej s-f. Miejsce 10.

Walc stuleciaRafał Ziemkiewicz to już człowiek-ikona. Doskonały publicysta, niestrudzony piewca wolnego rynku i tradycyjnych wartości. Autor cytowany i lubiany, wyrazisty, mający swoją markę. To samo można by rzecz o Ziemkiewiczu-pisarzu science fiction. Od ponad 25 lat publikuje opowiadania i powieści – głownie z nurtu fantastyki społecznej (postzajdlowskiej), ale pisał też fantasty (Ognie na skałach).

Walc stulecia to szczytowe osiągnięcie Ziemkiewicza-powieściopisarza. Powieść mówi o pracy programisty komputerowego nad tytułową grą (wręcz przenosi nas w świat tej gry do Wiednia i Petersburga z okresu belle epoque) oraz opisuje intrygę przeciwko niemu, mającą na celu przejęcie projektowanej gry i zmianę jej zakończenia.

Autor zderza ze sobą dwa światy. Odległy, zapomniany już czas sprzed prawie stu lat oraz naszą współczesność. Ziemkiewicz negatywnie ocenia kondycję ludzkości żyjącej obecnie. Obserwuje i opisuje utratę i degrengoladę wartości, norm społecznych i kulturowych. Z sentymentem ukazuje nam odległy świat, świat, który odszedł w zapomnienie, świat, który nie istnieje. Ale w tamtych czasach ważkie były takie rzeczy jak honor, odpowiedzialność, wierność zasadom i przestrzeganie norm wyrastających z historii i kultury naszego społeczeństwa. Łza kręci się w oku czytelnika na wspomnienie rzeczywistości, która jeszcze dla naszych pradziadków była codziennością, a dziś stanowi tylko wyblakłe wspomnienie w postaci starej fotografii.

Inne książki autora, które polecam: publicystyka – Polactwo, Viagra mać!, Michnikowszczyzna, s-f – Wybrańcy bogów, Coś mocniejszego, Zero złudzeń.

Michał Wolski

Subiektywna lista opublikowana została na stronie: www.SerwisKulturalny.pl


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe