Sam tytuł książki zapewne odstraszy niejednego chrześcijanina, któremu niedzielne kazania kojarzą się z „czasem ziewania”, niekiedy przerywanego chrząknięciem czy pokaszliwaniem starszej pani z przedostatniej ławki albo piskiem niczego nieświadomego dziecka…Tymczasem należy postawić sobie pytanie: skąd we mnie niechęć do homilii? Czym jest spowodowana, gdzie leży jej źródło? Przełam swój lęk! Przeczytaj tę książkę…
Ks. Jerzy Szymik odwołując się do słowa, chce nas uwrażliwić na to, iż ma być ono słowem służącym, nie pysznym, ale szanującym odbiorcę. Bowiem poprzez słowo czytane, mówione czy pisane dotykamy Tajemnicy Boga. Dlatego tak ważnym jest, byśmy zwracali uwagę na nasz język wypowiedzi. Bo jak stara prawda głosi, najwięcej człowiek grzeszy językiem.
Pozycja zawiera krótkie teksty, które szybko się czyta. A treści w nich zawarte pozwalają zastanowić się, wręcz proszą się o rozważenie i sięgnięcie po Słowo Boże, tak przy tym nieodzowne…
Autor mówi o nadziei, ale nie jako o bezbożnym optymizmie dzisiejszego życia. O nadziei, która jedyne swe źródło ma w wierze: „Wiem, na kogo czekam”. Mówi o pojednaniu z samym sobą, które jest elementem składowym pojednania z Bogiem. A w dalszej kolejności pozwala na pojednanie międzywyznaniowe… Ekumenizm – krwawiąca rana na ciele mistycznym Chrystusa… Czy ja potrafię pojednać się z samym sobą?
Przypomina o odpowiedzialności za siebie, jak również za bliźnich, z której wypływa napomnienie. Napomnieć drugiego na osobności, delikatnie i z miłością pomoże odkryć ukryte dobro nie tylko w nim… pomoże pomnożyć dobro, które wydawać będzie nieustannie swe owoce.
Odnajdujemy w książce – tak często pomijany przez kler – temat istnienia diabła, który kusi człowieka w sposób przebiegły i chytry, chcąc doprowadzić go do zniszczenia. Toteż ważnym wydaje się czujność wyrosła na sakramentach świętych, a pozwalająca wychwycić podszepty Złego.
To tylko kilka zdań nakreślających tematy, jakie porusza autor, a jest ich o wiele, wiele więcej. Jako, iż pasją księdza jest także poezja, często posługuje się cytatem, jak pędzlem, tworząc malowniczy obraz…
„Notatki” poukładane są tematycznie, z odniesieniem do perykop z Pisma Świętego, co w jeszcze prostszy sposób pozwala zrozumieć myśl ks. Szymika. Mogą być inspiracją czy też materiałem pomocniczym dla duchownych, jak również ciekawą lekturą dla każdego katolika dbającego o rozwój wewnętrzny.
Anna Hojnacka