Prawda o szklanym ekranie

Fast Food dla mózguTak bardzo przyzwyczailiśmy się do telewizji. Jest ona naszym nieodłącznym towarzyszem. Niejednokrotnie poświęcamy jej kilka godzin w ciągu dnia. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, jak wiele niebezpieczeństw niesie ze sobą bezmyślne korzystanie z tego wynalazku?

Książka Piotra Tomasza Nowakowskiego Fast Food dla mózgu czyli telewizja i okolice uświadamia jak wiele takowych niebezpieczeństw, z których w zasadzie nie zdajemy sobie sprawy, niesie ze sobą telewizja.

Autor podkreśla, że w dzisiejszej rzeczywistości, to nie widz czy nawet nie świat kształtuje telewizję, ale jest zupełnie odwrotnie, to ona kreuje rzeczywistość, będąc nastawioną nie na prawdę, ale na atrakcyjność.

Warto również za autorem podkreślić, na jak wiele niebezpieczeństw narażone są nasze dzieci. Jak łatwo ulegają one wpływom telewizji, co kończyło się już nie raz nawet morderstwami czy samobójstwami (no bo przecież gdy w bajce przejedzie kogoś samochód, albo spadnie z dużej wysokości, to zaraz wstaje i idzie dalej). A przecież tak często w dzisiejszych czasach mamusia sadza małego synka przed telewizorem żeby mieć spokój. Ciekawe jak długo…

To nie jedyne niebezpieczeństwo, o którym można dowiedzieć się z omawianej pozycji…

Autor nie potępia jednak w czambuł telewizji (choć w pozytywnym świetle ukazuje też przykłady ludzi, którzy w ogóle nie mają telewizorów), ale proponuje z niej korzystać rozsądnie, gdyż telewizor nie jest złem samym w sobie: można go wykorzystać dobrze lub źle. W ostatnich dwóch rozdziałach znajdują się więc konkretne rady, mające pomóc w rozsądnym korzystaniu z telewizji.

Piotr Tomasz Nowakowski nie opisuje jedynie własnych przeżyć i doświadczeń, ale swoje opisy popiera wieloma cytatami, często wynikami badań psychologicznych dotyczących wpływu telewizji.

Ponadto autor popiera bardzo wiele z tego co opisuje konkretnymi przykładami, przy ich pomocy ukazując jak telewizja może wpływać, oraz treści, jakimi nas faszeruje.

Pewne elementy (najczęściej cytaty, lub krótkie porady) są umieszczone w ramkach, dla ich uwypuklenia, co sprawia, że najważniejsze rzeczy można w pozycji z łatwością odnaleźć.

Inną zaletą książki jest jej… krótkość. Warto przeczytać dobrą książkę o wpływie telewizji na życie nasze i naszych dzieci, a jeśliby ktoś nie miał czasu na czytanie długich, obszernych, naukowych opracowań, to warto przeczytać właśnie tę znakomitą broszurę.

Krótkie są także podrozdziały, co również w znaczny sposób ułatwia czytanie. A gdy kiedyś w przyszłości zechcemy sięgnąć tylko do któregoś konkretnego, odnajdziemy go z łatwością.

Co konkretnie możemy znaleźć w pozycji Piotra Tomasza Nowakowskiego? Oto o czym traktują poszczególne rozdziały.

  1. o roli telewizora w życiu rodzinnym
  2. o sugestywności telewizji
  3. o wprowadzaniu widza w świat fikcji
  4. o nadprezentacji przemocy w telewizji
  5. o zatrutej obyczajowości (m.in. „Seks w okienku”, „Talk show”)
  6. o psychofizycznych skutkach oglądania telewizji
  7. o korzyściach płynących z czytania (to bardzo ważny rozdział w kontekście tego, co sami promujemy)
  8. o tym czy należy wyrzucić telewizor czy może jednak pozostawić go w domu
  9. o zasadach rozsądnego korzystania z telewizji
  10. o wychowaniu dzieci do telewizji oraz przez telewizję.

Naprawdę warto przeczytać! Ta książka otwiera oczy na wiele niebezpieczeństw, a przede wszystkim pozwoli uchronić Twoje dzieci przed negatywnym wpływem szklanego ekranu…

 

Paweł Pomianek

 


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe