Czy mężczyzna i kobieta we współczesnym świecie mogą założyć prawdziwie kochającą się rodzinę? A może to tylko wspomnienie dawno minionych czasów? Czy została jeszcze iskierka nadziei dla młodych, pragnących wejść w życie małżeńskie?
Jacek Pulikowski, autor książki pt.: „Krokodyl dla ukochanej – warto wspierać rozwój mężczyzny” ukazuje, że prawdziwa miłość małżeńska i rodzicielska jest piękna, możliwa, ale i wymagająca wiele wysiłku.
Sam autor, mąż i ojciec trojga dzieci, zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Rodzin i Studium Rodziny na Wydziale Teologii UAM w Poznaniu, w bardzo przystępny i humorystyczny sposób, pragnie przygotować młodych do podjęcia odpowiedzialnego powołania małżeńskiego i rodzicielskiego.
Autor podkreśla, że czar kobiecości ma wielki wpływ na rozwój mężczyzny. Dlatego książka ta jest skierowana przede wszystkim do dziewcząt i młodych kobiet, pragnących stworzyć dobrą i kochająca rodzinę. Pozycja ta może okazać się również bardzo pożyteczna dla kobiet już żyjących w małżeństwie, ale przeżywających różne trudności czy kryzysy związane z „niedojrzałością” męża.
Jacek Pulikowski zwraca uwagę na to, że warto wspierać rozwój mężczyzny, który dla swojej ukochanej jest gotów „góry przenosić” czy sprostać wezwaniu: krokodyla daj mi luby! Książka jest apelem do kobiet, aby troszcząc się o dobro i piękno, które mają w sobie, rozwijały wielkie możliwości mężczyzn. Autor zaznacza, iż niezwykle ważna jest w życiu małżeńskim świadomość odmienności, ale i dopełniania się obu płci. Dowartościowując kobiecość i męskość, wskazuje na konsekwencje wynikające z bycia kobietą czy mężczyzną. Bowiem i kobieta i mężczyzna mają swoje niezastąpione cechy, o których obie strony w narzeczeństwie, a potem w małżeństwie powinny wiedzieć, by w przyszłości uniknąć konfliktów, będących często zwykłym nieporozumieniem w świecie damsko-męskim.
Dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, autor podaje w książce „Krokodyl dla ukochanej” 12 postulatów, otwierających oczy na psychikę i funkcjonowanie mężczyzn. Mogą one pomóc we wzajemnym dojrzewaniu do odpowiedzialnego rodzicielstwa. Warto więc wspierać rozwój mężczyzny i włożyć wiele wysiłku we wzajemne poznawanie, uzupełnianie i poszanowanie kobiety i mężczyzny, by stworzyć prawdziwą rodzinną jedność.
Anna Heppner