Pokonać bariery…

Choroba ParkinsonaOsoba chora na Parkinsona… Co to znaczy? Czy to choroba psychiczna, może wrodzona lub zaraźliwa, na pewno nic dobrego. Takie są stereotypy, a tymczasem… Człowiek z chorobą Parkinsona to taka zwykła osoba jak Ty i ja, jedyne co ją odróżnia od innych to widoczne drżenie ręki, czasem trudności w mówieniu, czy kłopoty z poruszaniem się… Nie może swoją chorobą zarazić, ani przekazać potomstwu w genach. Nie ma żadnych powodów do tworzenia bariery, jednak izolacja osób cierpiących na to schorzenie jest dość częsta. Moim zdaniem warto to zmienić. Nie jest jednak łatwo pokonać stereotypy, przełamać strach…

Drogi Czytelniku, chcę Ci dziś zaproponować poradnik o chorobie Parkinsona. Znów poradnik! Nie lubisz ich czytać? Dobre rady rodziców, dziadków, przyjaciół, rodzeństwa, nauczycieli, przełożonych, a nawet osób obcych – to nudne, nieprzydatne, denerwujące, a ja z jakimś poradnikiem „wyskakuję”…

Może niektóre „dobre rady” wyprowadzają z równowagi, ja jednak uważam, że ten poradnik warto przeczytać. Jest on przeznaczony głównie dla osób cierpiących na chorobę Parkinsona, oraz dla ich rodzin, przyjaciół, opiekunów. Na pewno jednak nie zaszkodzi Ci przeczytanie go, nawet jeśli nie masz na co dzień kontaktu z osobami chorymi, a może pomóc w przyszłości, gdy spotkasz taką osobę.

Książka podzielona jest na 3 części:
Zagadnienia związane z postawieniem diagnozy
Widoczne oznaki choroby
Znaczne utrudnienia i ograniczenia wywołane chorobą – potrzebujesz więcej pomocy.

Każda z nich podzielona jest jeszcze na mniejsze, tak aby chory mógł odnaleźć się na każdym etapie choroby. W poszczególnych działach można znaleźć informacje dotyczące:
objawów pojawiających się na kolejnych etapach choroby
radzenia sobie z trudnościami
ćwiczeń fizycznych poprawiających sprawność i koordynację ruchów (propozycje i opisy)
ćwiczeń pozwalających poprawić wymowę (propozycje i opisy)
niektórych zmian w życiu chorego, których będzie musiał dokonać.

Choroba Parkinsona jest chorobą neurodegeneracyjną, czyli wywołaną przez trwałe zmiany w mózgu (dokładniej w istocie czarnej). Komórki, które produkują neuroprzekaźnik – dopaminę (substancję, dzięki której przesyłane są pewne informacje w mózgu) ulegają zniszczeniu i zanikają. Niestety, komórki nerwowe nie mogą się odradzać i dlatego miejsca uszkodzonych komórek nie mogą zająć nowe, zdrowe :-(

Jeśli zainteresowało Cię, to w jaki sposób powstaje choroba Parkinsona, dokładniejsze wytłumaczenie znajdziesz w książce, którą Ci polecam (oczywiście wszystko napisane jest w taki sposób, żeby każdy z nas mógł zrozumieć, co chcą przekazać autorki). Czytając ten poradnik możesz się również dowiedzieć o metodach leczenia stosowanych w chorobie Parkinsona. Oczywiście dokładne leczenie ustala lekarz i to głównie z nim powinieneś się konsultować – tu zawarte są tylko pewne propozycje i wyjaśnienie działania niektórych leków.

Jak już wspomniałam, książka jest napisana językiem zrozumiałym dla każdego. Najważniejsze informacje napisane są pogrubionym drukiem lub umieszczone w ramkach. Wydaje mi się również, że dla chorego zebranie najistotniejszych informacji w jednej książce jest dość ważne.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, serdecznie zachęcam Cię, abyś przeczytał tę książkę. Myślę, że warto posiadać podstawową wiedzę na temat choroby, która dotyczy prawie 80.000 osób w Polsce.

Katarzyna Dąbek


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe