Na drodze poszukiwania życiowych wartości

Potrzebuję przyjacielaPatricia St. John to jedna z angielskich autorek książek dla dzieci. Tematyka jej powieści stanowi w pewnej mierze sumę doświadczeń życiowych związanych z działalnością misjonarską w Maroku. Niewątpliwie bowiem przeżycia z tego okresu życia zdeterminowały podejmowane przez nią zagadnienia.

Bez wątpienia ważnym atrybutem jej twórczości jest eksponowanie roli bohatera dziecięcego. W książce zatytułowanej Potrzebuję przyjaciela wykorzystanie postaci dziecięcych jest niezwykle trafne i wymowne. Rzecz, o której Patricia St. John pisze, dotyczy bardzo trudnych czasów życia na uchodźctwie. Historia ta traktuje o losach pewnej rodziny, której autorka nie dookreśla. Zakrywa przed czytelnikiem zarówno kwestie dotyczące dokładnej tożsamości bohaterów, jak i czasu, i miejsca akcji wydarzeń rozgrywających się w powieści. Nie odczuwamy jednak braku tych informacji, gdyż autorka zastępuje je dogłębnymi opisami świata przedstawionego.

Patricia St. John powieść tę snuje dwoma nurtami. Mianowicie jeden dotyczy losów dzieci, drugi zaś ich rodziców, którzy pod przymusem zostali zabrani do pracy na plantacji. Autorka w sposób dramatyczny opisuje losy osamotnionej dwójki dzieci. Najbardziej interesującą postacią jest główna bohaterka powieści, czternastoletnia Mehrit, która po stracie rodziców przejmuje obowiązki głowy rodziny po to, by zapewnić sobie i bratu możliwość przeżycia w tej trudnej rzeczywistości.

Postawa Mehrit jest niezwykła. Jej determinacja, siła i upór w walce o życie może równać się z postawą dorosłego człowieka. Jest opiekuńcza, odważna i odpowiedzialna. Staje się przykładem najwyższych cnót, jakie człowiek powinien realizować w swoim życiu. Pomimo niesprzyjających okoliczności spotyka na swojej drodze ludzi pełnych ciepła i dobroci, na których pomoc może liczyć.

Mimo, iż książka ta ma być skierowana do dzieci, to wydaje mi się, iż być może podjęta tematyka jest zbyt poważna jak dla czytelnika dziecięcego. Niewątpliwie posiada wartości dydaktyczne i moralne, ale równie dobrze może stać się lekturą dla ludzi w każdym wieku. Podejmuje bowiem problemy dotyczące zarówno ludzi młodych, jak i starych, żyjących w trudnej rzeczywistości, nasyconej obrazami śmierci, głodu i ubóstwa. W takiej scenerii uczucia rodzicielskiej miłości, bezinteresownego poświęcenia się dla innych ludzi oraz więzy przyjaźni jakie eksponuje autorka stają się niezwykle cenne.

Powieść ta nasycona jest wieloma wartościami. Pisana językiem stosunkowo jasnym i prostym niezwykle mocno oddziałuje na wyobraźnię czytelnika, wprowadzając go w krąg trudnych zawirowań losu. Co ważne, akcja powieści jest niezwykle ciekawa. Trzyma czytelnika w napięciu, jest zaskakująca i bynajmniej nie wywołuje znudzenia. Wszystkie niejasności, jakie tworzą się w początkowych partiach powieści, ulegają rozwikłaniu w jej zakończeniu.

Warto sięgnąć po tę lekturę. Dlaczego? Aby dowiedzieć się, co ma naprawdę w życiu wartość.

Małgorzata Bachman

Małgorzata Bachman


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe