Książka, która otworzyła nasze oczy na metodę Montessori i rolę rodziców w wychowaniu dzieci

Być rodzicamiByć rodzicami była pierwszą książką o wychowaniu dzieci, którą nabyliśmy wraz z żoną będącą w ciąży, by przygotować się dobrze do bycia rodzicami.

Właściwie to należałoby zacząć od tego, że jest to książka, która najpierw pomaga wychować samych siebie, by stać się dobrymi rodzicami, a tym samym lepiej wychowywać nasze dzieci. Pomaga spojrzeć na tak trudne kwestie, jak problem przywłaszczania sobie dzieci przez rodziców i blokowania tym samym ich rozwoju i dążenia do zdrowej niezależności.

Kolejna rzecz, która nas uderzyła, to piękno porodu i pierwszych dni życia dziecka oraz waga tych wydarzeń dla rozwoju dziecka i domowników. Autorka zauważa, że dzisiejsza hospitalizacja porodów może wprowadzać niepotrzebne stresy i negatywnie wpływać na i tak trudne przeżycie, jakie niesie ze sobą poród.

Następnie lektura wiedzie nas przez takie aspekty jak karmienie piersią, więź dziecka z domownikami, stwarzanie dla dziecka swobody do działania, pomoc dorosłych tylko w sytuacjach koniecznych. Dla wielu rodziców również bardzo pomocne mogą być wskazówki na temat budowania w odpowiedni sposób autonomii dziecka, stosując jednak konsekwentne zasady i granice. Dalej dowiemy się, jak ważna jest wzajemna nauka poprzez emocje i dialog. Omówione zostały również plusy i minusy posyłania dziecka do różnych instytucji państwowych, takich jak żłobek czy szkoła.

Dla nas była to pozycja wyjątkowa, ponieważ – za sprawą autorki, która przez wiele lat prowadziła w rodzinnej miejscowości szkołę montessoriańską – wprowadziła nas w świat metody Montessori. Słowo ‚montessori’ zainteresowało nas tak bardzo, że zaczęliśmy przeszukiwać internet w poszukiwaniu kolejnych informacji na temat Marii Montessori i jej metody. To doprowadziło nas do wielu interesujących stron i artykułów oraz książek, niestety głównie w języku angielskim.

Książka Być rodzicami zainspirowała nas w końcu do założenia własnej strony internetowej o naszych doświadczeniach ze stosowaniem metody Montessori w naszym domu www.tobeparents.org/pl. Wszystkim oczekującym i obecnym rodzicom, ale również lekarzom, pielęgniarkom i nauczycielom polecamy tę pozycję z całego serca! Naprawdę warto przeczytać!

Rafał Szczypka


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe