Książka powstała jako zapis wykładów wygłaszanych podczas posiłków w Fisher House w Cambridge. W gronie słuchaczy, nieformalnie zebranych, przeważali studenci, także niekatoliccy. Celem tych spotkań z autorem książki było wyjaśnienie w jasny sposób tego, w co wierzą katolicy. Treść wiary katolickiej nie jest bowiem czymś nierozumnym czy sprzecznym.
Sam autor twierdzi, że „świadomy katolik nie znajdzie tu nic nowego”, niemniej jednak warto przeczytać niezwykle interesującą książkę, która pozwoli katolikom na pełniejsze zrozumienie prawd, które wyznają, zaś niewierzącym czy szukającym da ważny wstęp do dalszych poszukiwań.
Książka podzielona na cztery części: pierwsza, zatytułowana Najczęstsze pytania, zawiera podrozdziały w formie pytań, np. Bóg trzech czy jeden?; Sakramenty źródło zbawienia czy magia? Część druga dotyczy istoty Dekalogu, trzecia siedmiu grzechów głównych, zaś czwarta podejmuje problematykę cnót: wiary, nadziei i miłości.
Ludzie uważający się za niewierzących mówią, że rozum daje nam wiedzę, wiara zaś to domena emocji lub przesądów. Poglądy te zawierają się w tezie, że rozum i wiara są ze sobą sprzeczne. Drugi zespół poglądów – jak pokazuje McCoy – dotyczy osób, dla których autorytet stanowi wyłącznie wiara. Ta książka jest niezwykle inteligentną propozycją pogodzenia tych dwóch rzeczywistości, czyli wiary i rozumu.
Alban McCoy twierdzi wręcz, że „antyintelektualizm jest postawą nie do pogodzenia z autentycznym katolicyzmem” i dalej „wiara bez rozumu nie istnieje, podobnie jak niemożliwy jest rozum bez wiary”. Książka zestawia tzw. dowody na istnienie Boga i podaje niezwykle jasną tezę, o której często zapomina się w dyskusjach np. katolików z niekatolikami: Bóg jest ze swej natury transcendentny, zatem także transcendentny wobec tego, co na Jego temat twierdzimy i co o Jego istocie zdołamy pojąć.
Zachęcam wszystkich do przeczytania tej książki, gdyż jest niezwykle przystępnym przewodnikiem dla tych, którzy lubią myśleć, podejmować trud intelektualnego wysiłku. Nie należy ona do łatwych, lekkich i przyjemnych, ale satysfakcja z jej przeczytania nie ma sobie równych. Satysfakcja, która ma związek z pełniejszym zrozumieniem, pogłębieniem wiary, zdobyciem odpowiedzi na fundamentalne pytania.
Joanna Nowakowska