Jak wydobywać z ludzi to, co w nich najlepsze, czyli o sztuce motywacji

Sztuka motywacjiTo rzeczywiście bardzo dobry poradnik, który w świetny i przystępny sposób, ukazuje, jak powinien postępować dobry przywódca, kierownik, przewodnik, by jak najbardziej zmotywować swych ludzi do działania, do wspinania się coraz wyżej… Autor opiera swe wywody na licznych przykładach z życia wielkich ludzi.

Ta świetna pozycja został napisany przez znanego psychologa, Alana Loya McGinnisa. Ze swych wieloletnich doświadczeń i obserwacji wywnioskował on, że istnieje 12 zasad (które należy traktować komplementarnie) wydobywania z ludzi tego, co w nich najlepsze.

Trzeba zauważać potrzeby drugiego człowieka. Należy stawiać wysoko poprzeczkę doskonałości, jednak stworzyć równocześnie środowisko, w którym niepowodzenie nie oznacza przegranej. Warto też – zachęcając do sukcesu – wykorzystywać wzorce, okazywać uznanie i chwalić osiągnięcia.

Kolejne rozdziały książki omawiają poszczególne zasady. Wyjątek stanowi rozdział pierwszy (który ukazuje, czym jest psychologia inspiracji, że nie jest ona manipulacją i dlaczego jest tak ważna) oraz ostatni (który jest pełnym złotych myśli podsumowaniem).

Jak zaznaczyłem wcześniej, autor posługuje się bardzo licznymi przykładami z życia ludzi, którzy osiągali sukcesy i doszli na szczyt. Ukazuje również przykłady negatywne, gdzie konkretne czynniki zaważyły na tym, że ktoś – mimo swojego potencjału – nie osiągnął niczego wielkiego. Co bardzo istotne, autor nie obawia odwoływać się do życia Jezusa i również z Ewangelii czerpać wiele wzorców inspiracji.

Czytałem tę książkę również z pozycji redaktora naczelnego Tolle et lege, z pozycji człowieka, który również ma pod sobą grupę ludzi i musi starać się, by działała ona jak najbardziej efektywnie. Muszę przyznać, że ten poradnik bardzo dużo daje… Przemyślenia w nim zawarte są nie tylko bardzo praktyczne i konkretne, ale również bardzo głębokie i piękne, czego przykład zamieszczam na zakończenie:

„Jeśli to prawda, że ludzie mogą się rozwijać, poszerzać swoje możliwości, skakać wyżej, biegać szybciej i komponować coraz lepszą muzykę, to znaczy, że ostateczne przywództwo musi mieć cechy służby, ponieważ wtedy wychowuje się zwolenników, którzy prześcigają mistrzów. (…) Urzędnicy będą zatrudniać pracowników i inspirować ich tak, że ci być może zostaną w przyszłości ich zwierzchnikami.”

Jeśli jesteś szefem jakiejś grupy ludzi, jeśli pragniesz osiągnąć sukces, ta książka bardzo Ci pomoże, zapewniam!

Paweł Pomianek

Paweł Pomianek


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe