Jak przeciwdziałać zagrożeniom ze strony sekt? Praktyczny poradnik

Sekty - przedmiot fascynacji i zagrożeńPragnę zaprezentować kolejny świetny poradnik dotyczący problemu nowych ruchów religijnych. Dariusz Kuncewicz, Teresa Opolska i Maria Wasiak w krótki, przystępny i bardzo konkretny sposób ukazują w nim, na czym polega problem sekt i jak mu przeciwdziałać. Co bardzo istotne (bo odróżniające od podobnych publikacji) autorzy kładą szczególny nacisk na dostarczenie pomocy przydatnych nauczycielom.

Jak zostało zaznaczone w słowie wprowadzenia Podsekretarza Stanu MEN, Wojciecha Książka, celem wydania tej publikacji „jest dostarczenie informacji niezbędnych w rozpoznawaniu pojawiających się zagrożeń oraz projektowaniu i realizowaniu działań zapobiegających”.

Autorzy podzielili książkę na pięć rozdziałów. W pierwszym zamieszczają podstawowe informacje: wyjaśniają pojęcia i definicje oraz udzielają odpowiedzi na pytanie, dlaczego sekty są tak atrakcyjne i ukazują pewne naturalne potrzeby człowieka, w które one uderzają.

Drugi rozdział zatytułowany „Czym jest psychomanipulacja?” nie tylko tłumaczy to zjawisko, ale też zawiera pięć mitów na temat sekt. Ludzie wierząc w nie automatycznie zmniejszają swą odporność na psychomanipulacyjne działania ze strony grup destrukcyjnych. Następnie omówione są psychologiczne mechanizmy wpływu grupy na jednostkę. Innymi słowy, autorzy opisują, co decyduje o wpływie grupy na daną jednostkę oraz jakich metod sekty w dążeniu do tego celu używają.

Dalej autorzy ukazują, jak rozpoznać manipulację. Wymieniają symptomy zaangażowania w grupę psychomanipulacyjną. Ukazują dlaczego nie sama manipulacja, a dopiero połączona z tzw. totalnością jest niezwykle niebezpieczna dla człowieka.

Rozdział czwarty nosi tytuł „Jak pomóc?” Składa się on z trzech części. Pierwsza mówi o tym, jak należy pomagać rodzinie zwerbowanego przez sektę (szczególnie ciekawy jest opis tzw. „interwencji kryzysowej”, czyli rozmowy mającej na celu uzyskanie zgody zwerbowanego na uczestnictwo w sesjach edukacyjno-dyskusyjnych z konsultantem do spraw psychomanipulacji). Druga część mówi o tym, jak pomagać jej członkowi, a trzecia, jakiej pomocy należy udzielać komuś, kto opuścił grupę psychomanipulacyjną, ale nie jest w stanie odnaleźć się w życiu.

Z kolei ostatni rozdział – jak wskazuje sam jego tytuł – ukazuje jakie działania profilaktyczne należy podjąć, by zapobiegać wchodzeniu, zwłaszcza młodych ludzi, w szeregi sekt. Właśnie ten ostatni rozdział jest skierowany przede wszystkim do nauczycieli.

Warto dodać, że na końcu książki zostały zamieszczone adresy i telefony ośrodków specjalizujących się w pomocy ofiarom sekt, co również może się okazać bardzo przydatne.

Ta rzeczywiście świetna książka, a w dodatku napisana niezwykle przystępnym, żywym stylem, ma niestety jeden mankament. Otóż jej nakład został wyczerpany i nic nie wskazuje na to, byśmy mieli się doczekać reedycji. Pozostają więc jedynie nieliczne biblioteki, które książkę mogą udostępnić. Na szczęście nie jest to jedyna tego typu publikacja, więc jeśli ktoś pragnie nabyć praktyczny podręcznik o sektach, zachęcam do kupna równie dobrych pozycji Pawła Królaka oraz Piotra Tomasza Nowakowskiego.

Paweł Pomianek


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe