Głosić ewangelię dzisiaj…

Komunikacja pastoralnaGłoszenie Dobrej Nowiny w każdym okresie czasu wymagało dostosowania środków wyrazu do wrażliwości i możliwości odbiorców. Dzisiaj również, a może szczególnie dzisiaj, trzeba zastanowić się, jak trafić do osób żyjących w społeczeństwie ponowoczesnym, zanurzonych w masową kulturę obrazkową, w dobie modnych haseł na temat tolerancji i wolności. Na pytania, które stawia sobie wielu wychowawców, katechetów, duszpasterzy „Jak trafić do moich wychowanków? Dlaczego oni odrzucają to, co chce im przekazać?” i na wiele innych stara się odpowiedzieć ks. Marek Dziewiecki w książce „Komunikacja pastoralna”.

Już samo motto książki wskazuje, że nie będzie to ani sucha rozprawa teologiczna, ani poradnik w stylu „100 sposobów na osiągnięcie sukcesu w…”. Brzmi ono następująco: „Komunikacja pastoralna – zachwycanie samego siebie i innych ludzi Bogiem, który kocha i rozumie człowieka”.

Autor pisząc o ewangelizacji ustrzegł się dwóch skrajności: dokonując trafnej oceny współczesności nie skupił się na pisaniu o tym, jak bardzo jest źle, jak trudno dziś mówić o Jezusie. Pokazując, że jednak można to czynić, zachowuje pogodę ducha, która udziela się czytelnikowi. Z drugiej strony nie lekceważy ani zagrożeń, ani kondycji człowieka, również tego, który głosi Słowo Boże i ciągle przypomina o Źródle, z jakiego powinniśmy czerpać. Ilustrując to, o czym pisze przykładami z Ewangelii, pokazuje jej ciągłą aktualność i przenosi sposób działania Jezusa na konkretne sytuacje, z którymi wielu wychowawców musi się zmierzyć.

Książka składa się z pięciu następujących rozdziałów:
Podstawy komunikacji pastoralnej,
Współczesny kontekst komunikacji pastoralnej,
Komunikacja pastoralna w ponowoczesności,
Formacja nowych ewangelizatorów,
Komunikacja pastoralna: aplikacje praktyczne.

Mimo, że tylko tytuł ostatniego rozdziału dotyczy działań praktycznych, wątek ten przewija się przez całą publikację. Każdy rozdział i podrozdział rozpoczyna się krótkim zdaniem wprowadzającym, wskazującym na najważniejszy element w nim omawiany.

Autor zwraca dużą uwagę na to, jakie powinien mieć kompetencje współczesny ewangelizator: zarówno duchowny, jak i świecki. Szczegółowo omawia popularne teorie lansowane przez tzw. nowoczesnych „pedagogów” (m.in. bezstresowe wychowanie), pokazując jakich argumentów można użyć, by obnażyć ich destrukcyjny, a często i naiwny charakter. Właśnie argumentacja w tej książce zasługuje na uwagę. Autor unika bowiem ogólników i posługuje się racjonalnymi argumentami, pokazując równocześnie, jak sposób argumentacji można dostosować do poszczególnych grup odbiorców. Porusza też konkretne formy ewangelizacji, np. misje, katechizację, spowiednictwo.

Po książkę tę powinni sięgnąć szczególnie katecheci, zarówno świeccy, jak i duchowni. Pomimo bowiem tego, że niektóre treści odnoszą się tylko do kapłanów, większość jest przydatna dla każdego ewangelizatora niezależnie od stanu. Pozycja będzie też nieocenioną pomocą dla każdego, kto w jakiś sposób realizuje słowa Jezusa o głoszeniu Dobrej Nowiny wszelkiemu stworzeniu.
Krzysztof Pilch

Krzysztof Pilch


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe