Gdy spać nie pozwala okropny dźwięk…

ChrapanieCzęsto wybudza Cię ze snu chrapanie współmałżonka, a może nawet Twoje własne? Zastanawiasz się, co jest przyczyną tej dolegliwości? Niepokoi Cię nagła cisza, która przerywa okresy chrapania? Masz jeszcze wiele innych pytań dotyczących snu i tego, co jest z nim związane? Ta książka napisana została z myślą o Tobie!

Publikacja Małgorzaty M. Tafil-Klawe i Jacka J. Klawe powstała, aby przybliżyć nam nieco problem chrapania. Jest to kolejna książka z serii „Lekarz radzi”. (Jeśli jeszcze nie spotkałeś się z tymi książkami, to może warto zacząć od niniejszej pozycji!).

Książka została napisana w sposób humorystyczny, lekki, jednak nie brakuje w niej danych pochodzących z badań naukowych. Autorzy w sposób przystępny wyjaśniają, czym jest chrapanie i jak ono powstaje. Dlatego wydaje mi się, że pozycja spodoba się wielu Czytelnikom.

Czy wiesz, jaki wpływ na zaistnienie tego procesu ma budowa anatomiczna gardła? Czy zdajesz sobie sprawę, jak duże znaczenie ma picie alkoholu, otyłość, a nawet zwykły katar na powstanie i intensywność chrapania? Albo jak powinien przebiegać prawidłowy sen i jakie ma on znaczenie? Jeśli nie, odpowiedź znajdziesz w prezentowanej tu książce.

W publikacji tej można także znaleźć kilka praktycznych porad dotyczących tego, jak wyeliminować chrapanie lub je ograniczyć. Autorzy przedstawili również metody badania snu oraz cenne wskazówki jak rozpoznać, kiedy chrapanie nie zagraża naszemu zdrowiu, a kiedy może stanowić prawdziwe niebezpieczeństwo.

Chrapanie na ogół nie przeszkadza śpiącemu. Zdarza się jednak, że górne drogi oddechowe, są tak zwężone, iż prowadzi to do obturacyjnego bezdechu sennego. W tym czasie tlen nie dociera do płuc, co powoduje, że krew płynąca do mózgu i serca jest również mniej utlenowana. Następstwa tego procesu mogą być naprawdę groźne począwszy od bólów głowy, braku koncentracji i ciągłej senności, a kończąc na zwolnieniu akcji serca, nadciśnieniu tętniczym czy przeroście lewej komory serca!

Jeśli masz problemy ze snem, wybudza Cię chrapanie, a w czasie dnia jesteś zmęczony, warto przeczytać tę książkę, bo może Ci ona pomóc ocenić Twoje dolegliwości. Nie zapominaj jednak, Drogi Czytelniku, że w takim wypadku będzie również konieczna wizyta u specjalisty. Życzę powodzenia w walce z chrapaniem!

Katarzyna Dąbek


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe