We współczesnym świecie nie ma miejsca dla Boga. W codziennej pogoni za pieniądzem nie ma czasu na modlitwę. W gąszczu wróżek i uzdrowicieli nie widać Boga. To Bóg szuka człowieka i wychodzi mu na spotkanie.
Książka „Cuda sie zdarzają” jest świadectwem spotkania prostej irlandzkiej zakonnicy z Bogiem. Siostra Briege McKenna wkrótce po wstąpieniu do wspólnoty zakonnej św. Klary, w dniu piętnastych urodzin, zapadła na reumatoidalne zapalenie stawów, z którego w sposób cudowny została uzdrowiona. W czasie choroby siostra Briege przeżywała głęboki kryzys duchowy: „Zadawałam sobie nawet pytanie, czy rzeczywiście wierzę w Jezusa. Nie czułam się przekonana o mocy Ewangelii. Nie wierzyłam, że Jezus mnie uzdrowi. Wydawało mi się, że gdybym pojechała do Lourdes albo jakiegoś podobnego miejsca, uzdrowienie mogłoby nastąpić, nie wierzyłam jednak, że może ono się dokonać w zwykłym, codziennym życiu.”
Uzdrowiona mocą Ducha Świętego dostała niezwykłe zadanie – miała iść do ludzi z posługą uzdrawiania duszy i ciała oraz w szczególny sposób otoczyć modlitwą kapłanów. Autorka odsłania przed czytelnikami swój lęk przed przyjęciem tego niezwykłego daru. Czytelnik staje się świadkiem wewnętrznej walki jaką toczy siostra Briege z szatanem i samą sobą, ma możliwość prześledzenia drogi od zwątpienia do pełnego oddania się Bogu.
Irlandzka zakonnica nie udaje pisarki, próżno tu szukać egzaltacji i wzniosłych uniesień. To zwyczajna opowieść o obecności i działaniu Boga w codziennym życiu. Autorka uświadamia czytelnikowi, że cuda dzieją się nie tylko w sanktuariach i w wielkich zgromadzeniach, ale też w ciszy szpitalnej sali, na ulicy wielkiego miasta, w samolocie, a nawet przez telefon. Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych, Bóg nie wymaga zabytkowych murów, kosztownych kadzideł, chce tylko wiary, pełnego oddania i zaufania.
„Cuda się zdarzają” to wielopłaszczyznowa opowieść o Bogu i człowieku zagubionym we współczesnym świecie, to opowieść o bólu, Krzyżu i cierpieniu, rodzinie, celibacie, chorobie, wierze, nadziei, miłości i miłosierdziu. Jej głównymi bohaterami są Bóg w Trójcy Jedyny i ludzie, których siostra Briege spotyka w czasie swoich podróży.
Historie opowiadane przez siostrę Briege zawierają w sobie głęboką naukę, która dotyka też prawd wiary Kościoła, prawd stawianych współcześnie przez wielu pod znakiem zapytania – s. Margaret McGill Przełożona Generalna Sióstr Św. Klary.
Każdy, kto będzie czytał tę książkę spotka na jej kartach kogoś, kto stawia Jezusa na pierwszym miejscu w swoim życiu. Spotka osobę, dla którym największym szczęściem jest służenie pomocą ludziom w odnajdywaniu Pana, który także w ich życiu staje się nagle najważniejszy. Siostra Briege jest znakiem wskazującym na Jezusa – Francis A. Sullivan SJ.
Anna Klimaszewska
Anna Klimaszewska