Alkoholizm – z życia wzięte…

AlkoholUzależnienie od alkoholu… Problem ten już dawno przybrał wymiar społeczny, więc ile można o nim mówić, pisać, czytać? Przyzwyczailiśmy się, że alkoholizm istnieje. Pogodziliśmy się z tym, że osoby uzależnione od alkoholu to często spotykany widok na ulicach, którymi chodzimy codziennie, na dworcach, na ławkach w parku. Jednak trudniej to zaakceptować, gdy dotyczy to naszych bliskich, naszych rodzin, w których żyjemy, nas samych…

„Popularyzacja zagadnień związanych z piciem alkoholu jest bardzo istotna zarówno ze względu na powszechność problemów, wynikających z używania tej substancji w polskim społeczeństwie, jak również na wielość szkód spowodowanych piciem”. Tak we wstępie książki z serii „Uzależnienia – fakty i mity: Alkohol” autorki uzasadniają powstanie tej publikacji.

Książkę stanowi siedem rozdziałów oraz słowniczek wyjaśniający trudniejsze pojęcia z tej problematyki. Pierwszy rozdział jest swoistą charakterystyką alkoholu jako substancji chemicznej. Alkohol, z arabskiego al-kuhl, oznaczający coś delikatnego, stał się zmorą naszych czasów. Czy tak było zawsze? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć drugi rozdział, który jest rysem historycznym spożywania napojów alkoholowych w różnych kulturach.

W rozdziale trzecim poruszana jest problematyka skutków używania, nadużywania i uzależnienia, od zaburzeń somatycznych rozpoczynając, przez zaburzenia psychiczne, a na zaburzeniach o wymiarze społecznym kończąc. Charakterystykę uzależnienia zawiera rozdział czwarty. Natomiast w kolejnym rozdziale autorzy książki wyjaśniają pojęcie współuzależnienia oraz opisują sytuację członków rodziny alkoholika.

Strategie zapobiegania chorobie alkoholowej, czyli profilaktyka oraz leczenie uzależnienia, to tematy rozdziału szóstego. Zawiera on również adresy i numery telefonów instytucji w większych miastach Polski, które zajmują się rozwiązywaniem problemów alkoholowych. Może to stanowić pewną pomoc osobom szukającym wsparcia w zakresie profilaktyki i terapii alkoholizmu.

Ktoś powiedział, że wiedza jest dużo lepsza od domysłów. Aby ową wiedzę na temat alkoholizmu zdobyć i pozbawić się złudzeń oraz stereotypów na temat uzależnienia, warto przeczytać rozdział siódmy, w którym obalane są mity dotyczące tego problemu.

Gdyby po zakończeniu czytania książki ogarnął czytelnika niedosyt wiedzy, autorki zamieszczają bibliografię, z której korzystały przy tworzeniu publikacji, a która dotyczy uzależnienia od alkoholu. Nie jest to pokaźny spis pozycji, ale od czegoś trzeba zacząć. Dzieło wieńczą fotografie i dorobek naukowy autorek: Iwony Niewiadomskiej oraz Marty Sikorskiej-Głodowicz.

Jeżeli poszukujesz informacji na temat choroby alkoholowej, zagadnień używania, nadużywania, uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu oraz możliwości zapobiegania alkoholizmowi, to ta pozycja sprosta Twoim wymaganiom i oczekiwaniom.

Czy można nazwać tę książeczkę kompendium wiedzy o alkoholizmie? Myślę, że jest ona kieszonkową wersją próby zebrania najważniejszych informacji na temat tego zagadnienia. Na pewno nie wyczerpuje ona tematu, jednak jako publikacja popularyzująca zagadnienia związane z chorobą alkoholową spełnia swoje zadanie.

Książka ta, jak wiele innych publikacji na temat uzależnienia od alkoholu, obrazuje złożoność tego zjawiska, które stało się zagrożeniem współczesnego człowieka. Przypomina, że uzależnienie nie dotyczy tylko osoby bezpośrednio dotkniętej tym problemem, ale także jej bliskich: żony, męża, dzieci, sióstr, braci, matki, ojca, sąsiadów, kolegów, przyjaciół oraz przypadkowo spotkanych osób, które na przykład mija, prowadząc samochód w stanie nietrzeźwym.

Powszechność alkoholizmu oraz obniżający się wiek inicjacji alkoholowej stanowi wielkie wyzwanie dla rodziców, wychowawców, pedagogów, terapeutów i innych osób zajmujących się problematyką uzależnień. Publikacja ta może być początkiem poszukiwań wiedzy o tym zjawisku, sposobów profilaktyki oraz pomocy osobom, których ten problem dotyczy.

Elżbieta Jasińska

Elżbieta Jasińska


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe